Wybierając materac, często zastanawiamy się, który będzie odpowiedni i spełni nasze oczekiwania, dając najwyższy stopień komfortu wypoczynku. Do najpopularniejszych dylematów zaliczamy wybór pomiędzy materacem piankowym a lateksowym – wielu klientów myli je między sobą, choć tak naprawdę są to dwa zupełnie różne produkty! Każdy z tych modeli ma swoje zalety, jednak różnią się między sobą poszczególnymi cechami charakterystycznymi. Sprawdź, które podłoża do spania powinieneś wybrać!

Podłoża piankowe – cechy charakterystyczne

Wśród najpopularniejszych rozwiązań w polskich sypialniach możemy spodziewać się przede wszystkim materacy piankowych. To duża grupa, która następnie dzieli się na kolejne podkategorie. Innowacyjne rozwiązania piankowe to przede wszystkim modele wysokoelastyczne i termoelastyczne. Te pierwsze cechują się dużą plastycznością i gęstością, dzięki czemu stanowią idealne podparcie dla kręgosłupa leżącej osoby. Ciało układa się w pożądanej linii prostej, a co za tym idzie – nie powodujemy ani nie pogłębiamy istniejących wad postawy. Materiał jest trwały i nie odkształca się, dlatego jest to inwestycja na kilka kolejnych lat. Materace piankowe termoelastyczne natomiast posiadają wszystkie wymienione powyżej cechy modeli wysokoelastycznych, dodatkowo reagując na temperaturę ciała użytkownika. Tym samym każdy, kto położy się na produkcie tego typu, odniesie wrażenie “zapadania się” – materac otula, dając jeszcze stabilniejsze podparcie dla kręgosłupa. Jest dość miękki i sprawdza się u osób, które mają bardzo wysokie oczekiwania względem podłoży do spania.

Materace piankowe czy lateksowe - które wygodniejsze?Podłoża lateksowe – cechy charakterystyczne

Kolejnym wyborem osób aranżujących sypialnię są materace lateksowe. Wykonane z naturalnego materiału, jakim jest mleczko kauczukowe, mają mnóstwo zalet, które skłaniają do wyboru tego modelu. Przede wszystkim wykazują właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w pokojach alergików. Dodatkowo materace te cechują się dobrą cyrkulacją powietrza ze względu na sposób wykonania, który obfituje w wiele otworów w formie kanalików. Całość wpływa pozytywnie na krążenie krwi użytkownika materaca. Modele lateksowe idealnie dopasowują się do ciała śpiącej osoby, dzięki czemu zyskuje stabilne podparcie dla kręgosłupa.

Materace piankowe a lateksowe – porównanie

Wymienione powyżej materace do spania mają wiele podobieństw i różnic. Do cech je łączących należą przede wszystkim wygoda użytkownika – oba rodzaje świetnie sprawdzają się tak samo w łóżkach pojedynczych, jak i podwójnych. Idealnie podpierają ciało podczas snu, minimalizując naciski na ciało. Na rynku jest wiele materacy do łóżka zarówno lateksowych, jak i piankowych, dlatego każdy może wybierać w pomniejszych podkategoriach zgodnie ze swoimi upodobaniami. Oba modele są niezwykle trwałe, dzięki czemu stają się inwestycją na kilka kolejnych lat. Do różnic można zaliczyć przede wszystkim stopień twardości – podłoża lateksowe będą nieco twardsze niż termoelastyczne, które powodują efekt zapadania i otulania. Co więcej, dla osób, które są wrażliwe na nacisk, większym komfortem użytkowania może cechować się podłoże termoelastyczne.

Podobieństwa i różnice pomiędzy materacami piankowymi a lateksowymi to coś, co powinien znać każdy użytkownik produktów tego typu. Dzięki tej wiedzy mamy możliwość wyboru wygodniejszego rozwiązania dla nas.