Wiosna robi się coraz cieplej, a to oznacza, że zaczynamy szukać pomysłów pozwalających nam spędzić czas na świeżym powietrzu. Wielu z nas chce, aby były to aktywny i ciekawy czas – zarówno dla nas, jak i dla naszych bliskich, np. dzieci. Jednym z ciekawszym, a także wyróżniającym się licznymi korzyściami pomysłem jest jazda konna. Zatem, dlaczego warto się nią zainteresować?

Jazda konna – pasja czy sport?

Wielu z nas zastanawia się , czy jazda konna to odgórnie ustalona kwestia w sprawie pasji, czy sportu. Jednak niemałym zaskoczeniem jest fakt, iż w świetny sposób można oba te czynniki ze sobą połączyć. Jak? Otóż jazda konna może być uznana za pasję, ponieważ:

 • umożliwia samorealizację,

 • pozwala na poznanie nowych ludzi,

 • wyzwala pozytywne emocje,

 • zwiększa nasze zaangażowanie w każdej dziedzinie życia,

 • sprawia, że jesteśmy bardziej kreatywnie,

 • wiąże się z aktywnością fizyczną, przez co wpływa na nasze zdrowie.

Jednak mimo wszystko, nie każdy lubi rekreacyjną jazdę po np. łące. Dlatego jazda konna może być również traktowana jako sport, a wszystko z uwagi na liczne dyscypliny oraz możliwość startowania w zawodach. Pozwala nam to na samorealizację w kontekście kariery sportowej, a także daje duże pokłady satysfakcji z osiągnięć. Można zatem powiedzieć, że jazda konna może być zarówno pasją, jak i sportem.

Jazda konna – rozwój fizyczny i osobisty

Dlaczego warto jeździć konno?Jazda konna to dość spory wysiłek, który wiąże się z utrzymaniem w siodle oraz wszystkimi innymi czynnościami, jakie są wykonywane w stajni. Uważa się to za najzdrowszy rodzaj wysiłku o umiarkowanej intensywności, przez co przyczynia się do poprawy koordynacji ruchowej, wzmocnienia mięśni, a także utrzymania odpowiedniej wagi. Mało kto wie, że godzina jazdy konnej to utrata od 300 do 650 kcal w zależności od intensywności. Oznacza to, że realizując swoją pasję czy ulubiony sport, możemy osiągnąć wymarzoną sylwetkę! W przypadku rozwoju osobisty mówimy tutaj przede wszystkim o wzmocnieniu poczucia niezależności i samodzielności – w końcu jeździec jest odpowiedzialny zarówno za siebie, jak i za konia, czyli swojego partnera. Musimy mieć również na uwadze, że jazda konna to nie tylko wskoczenie na konia, ale również czyszczenie boksu konia, a nawet jego karmienie czy pielęgnacja. Pozwala to również na rozwój empatii i wrażliwości. Jazda konna często wieża się także z walką ze swoimi słabościami, gdyż często ucząc się czegoś nowego, mamy coraz mniejsze bariery na przekraczanie granic i poszerzanie swoich horyzontów. Znamy już fizyczny i osobisty aspekt jazdy konnej, a jakie są jeszcze powody, dla których warto jeździć konno?

5 powodów, dla których warto jeździć konno

Jazda konna może być zarówno naszą pasją, stylem życia, jak i sportem. Niezależnie od tego, przyczynia się do wyjątkowego rozwoju fizycznego oraz kształtowania charakteru. Jednak, czy to wszystko, co może nam zaoferować? Jak się okazuje – niekoniecznie! Wśród wielu powodów, dla których warto wskoczyć w siodło, można zaliczyć:

 • poprawę funkcjonowania układu pokarmowego, w tym trawienia czy pracy wątroby,

 • złagodzenie dolegliwości miesiączkowych,

 • zmniejszenie ryzyka chorób serca,

 • ogólna poprawa samopoczucia,

 • szybką redukcję poziomu stresu.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jazda konna to sport praktycznie dla każdego. Oprócz przeciwwskazań mogą zacząć jeździć konno zarówno dzieci w wieku 7-8 lat, jak i seniorzy. Jednak to nie koniec wyjątkowych powodów, dla których każdy z nas powinien rozważyć jazdę konną! Jak się okazuje, pozytywnie oddziałuje również na sen!

Wpływ jazdy konnej na sen

Jazda konna to wymagająca zaangażowania aktywność, która angażuje do pracy zarówno ciało, jak i umysł. Uprawia się ją na dworze, na świeżym powietrzu i w otoczeniu natury. Nic zatem dziwnego, że ma niezwykle relaksujący wpływ na nasz organizm, a także przyczynia się do dotlenienia wszystkich komórek oraz zmęczenia mięśni. Dzięki temu jest w stanie znacząco wpłynąć na zdrowy sen, gdyż przekłada się na wypoczynek charakteryzujące się wysoką jakością, a także odpowiednią długością i głębokością. Jednak, aby móc faktycznie czerpać wszystkie korzyści z pozytywnego wpływu jazdy konnej na sen, warto również zadbać o odpowiednie wyposażenia łóżka w sypialni, np. w materac do spania. Jest to wyjątkowy produkt, który odpowiada za najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki użytkownika. W ten sposób gwarantuje właściwą regenerację mięśni! Jednak, decydując się na tego rodzaju produkt musimy mieć na uwadze kilka kwestii – w tym te związane z jego wyborem. Stawiając na osobiste potrzeby i preferencje, jestem w stanie znaleźć model, który zapewni nam zdrowy sen. Uwzględnia się wiek użytkownika, stan zdrowia, a także:

 • rozmiar,

 • rodzaj wypełnienia,

 • stopnień twardości.

Hipoterapia – na czym polega?

W ostatnim czasie coraz większego rozgłosu nabiera hipoterapia, czyli sposób rehabilitacji ruchowej, którego podstawowym elementem jest kontakt z koniem. Uznaje się ją za terapię wieloprofilową, gdyż oddziałuje sensorycznie, psychoruchowo, psychomotorycznie, społecznie i psychicznie. Można ja wykorzystać tak naprawdę niezależnie od wieku człowieka – świetnie sprawdza się u małych dzieci, jak i młodzieńczy czy osób starszych. Stanowi ogromne wsparcie dla osób z autyzmem, zespołem downa czy też po amputacjach, a wszystko to z uwagi na kontakt z konie. Sprawia on, że pacjent lepiej radzi sobie z lękiem, emocjami czy nawet komunikacją ze światem. A jak wygląda jej przebieg? Najczęściej polega na rozwijaniu więzi z koniem, opiece, a z czasem i w zależności od możliwości – ćwiczeniami na końskim grzbiecie.

Każdy z nas ma inne podejście do jazdy konnej, jednak jest to aktywność warta uwagi. Wiąże się to zarówno z możliwością odbycia terapii, jak i korzystnym wpływem na zdrowie fizyczne i psychiczne. Poza tym, w dzisiejszych czasach przesyconych technologią, kontakt z naturą jest idealnym sposobem na zmianę otoczenia.

Przeczytaj także: