Piękne, zadbane i gładkie paznokcie to w dzisiejszych czasach niezwykle ważny element wyglądu, zwłaszcza dla kobiet. Niestety, wyróżnia się wiele czynników, które mogą w znacznym stopniu je osłabić, a nawet doprowadzić do choroby. Jakie są najczęściej występujące dolegliwości paznokci oraz jak sobie z nimi radzić?
Choroby paznokci – charakterystyka
Wiele kobiet, jak i mężczyzn niemal obsesyjnie dba o paznokcie. Używa odżywek, suplementów diety czy specjalnych zabiegów, aby tylko poprawić ich kondycję. Do tego dochodzi zdrowy sen, za który odpowiada materac medyczny oraz właściwa dieta. Mimo to, choroby paznokci mogą przytrafić się każdemu i nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Wszelkie zmiany odbiegające od normy są zwiastunem licznych schorzeń. A jakich?
Grzybica paznokci
Grzybica paznokci zazwyczaj rozpoczyna na inwazję od wolnego brzegu, czyli końcówki paznokcia. Właśnie tutaj należy szukać powierzonych zmian, takich jak żółte, ciemniejące z czasem przebarwienia. Stosuje się tutaj głównie preparatu zawierające substancje grzybobójcze. Odmiana grzybicy jest również drożdżycą, której przyczyną są drożdżaki. Jej leczenie przebiega bardzo podobnie jak w przypadku zwykłej grzybicy.
Łuszczyca paznokci
Jest to choroba skóry, której najczęstszym objawem są bruzdy podłużne wzdłuż paznokcia. Wówczas stają się matowe i kruche. Gdy łuszczyca paznokcia zajmie jego łożysko, wówczas uwidaczniają się żółte przebarwienia pod paznokciem. Leczenie opiera się na stosowaniu pochodnych witaminy A i witaminę D lub stosowaniu żeli z kortykosteroidami.
Zanokcica paznokci
Dotyczy ona wałów i płytek paznokciowych. W przebiegu choroby dochodzi do zapalenia pod częścią skóry przykrywającej boczną i górna część paznokcia. Wówczas bakterie (w tym gronkowce, paciorkowce czy pałeczka ropy błękitnej) wynikają pod płytkę. Powoduje to bolesny, żywoczerwony i często ropny obrzęk. W celu wyleczenia zanokcicy paznokcia stosuje się miejscowo glikokortykosteroidy, antybiotyki oraz ciepłe okłady.
Onycholiza paznokci
Choroba ta polega na bezbolesnym odkładaniu się płytki paznokciowej od łożyska. Problem ten powstaje najczęściej poprzez niewłaściwie wykonany manicure hybrydowy. Leczenie domowe zalecane jest w przypadku niewielkich zmian, jednak warto zacząć od konsultacji z dermatologiem lub podologiem, gdyż niekiedy konieczna jest konsultacja chirurgiczna.
Nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich czynników zagrażających naszym paznokciom. Zarówno urazy mechaniczne, jak i niedobór witamin i minerałów czy nawet niewłaściwym styl życia mogą przyczynić się do rozwoju poważnych chorób.