Sen odgrywa niebagatelną rolę w codziennym życiu każdego człowieka. Podczas jego trwania zachodzą procesy regeneracyjne, dzięki którym organizm odpoczywa, nabierając siły na kolejne dni pełne różnorodnych wyzwań. Aby zapewnić maksymalny komfort i wypoczynek podczas spania, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację materaca, która sprawi, że nasz sen będzie przyjemniejszy. Jak zatem prawidłowo czyścić materac?

Regularna higiena materaca

Właściwa, systematyczna higiena powinna stać się rutyną, jeżeli chodzi o pielęgnację materaca, na którym codziennie kładziemy się do snu. Jeżeli chcemy, aby służył nam przez długie lata, należy pamiętać o kluczowych aspektach, które obejmują czyszczenie na sucho. Dzięki regularnemu odkurzaniu, pozbywamy się z podłoża martwego naskórka, kurzu oraz skutecznie hamujemy rozwój roztoczy, dla których materac stanowi idealne warunki do rozwoju. Powodują one alergię i mają niekorzystny wpływ na zdrowie, dlatego tak ważne jest możliwie najczęstsze zapobieganie ich namnażaniu. Kolejną ważną kwestią jest wietrzenie. Gdy nie korzystasz w danej chwili z łóżka, zdejmij z materaca pościel i otwórz okno – umożliwi to zapobieżenie negatywnemu wpływowi wilgoci i jej odparowanie. Warto raz w tygodniu ściągnąć pokrowiec z materaca, wentylując go przez około 20 minut. Pomoże to utrzymać świeżość przez bardzo długi czas bez konieczności czyszczenia na mokro. Jeżeli materac jest dwustronny, powinieneś przynajmniej raz na 6 miesięcy odwracać go, aby ułatwić przepływ powietrza dzięki szczelinom łóżka.

Czyszczenie materaca na mokro

Jak czyścić materac?Może się zdarzyć, że materac ulegnie mocniejszemu zabrudzeniu i jego wyczyszczenie będzie stanowiło większy problem, z którym zwykłe wietrzenie czy odkurzanie sobie nie poradzi. W takiej sytuacji warto sięgnąć po różne sposoby czyszczenia na mokro, które są o wiele bardziej skuteczne, aniżeli powierzchowna pielęgnacja, która ma na celu odświeżenie, a nie umycie materiału. W tym celu świetnie nadadzą się myjki parowe, dzięki którym skutecznie pozbędziemy się nawet bardzo dużego zanieczyszczenia. Czyszczenie parowe jest bezpieczne i niezwykle skuteczne dzięki wysokiej temperaturze, eliminujące szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje. Dodatkowym plusem jest fakt, że do tego sposobu nie trzeba wykorzystywać detergentów, ani innych chemicznych środków, a po zakończonym procesie materac pozostaje jedynie minimalnie wilgotny. Jeżeli jednak nie mamy dostępu do takich myjek, możemy umyć materiał w sposób tradycyjny – wodą z odrobiną środku do prania tapicerek. Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru w wykorzystywaniu wody, gdyż może ona spowodować zbytnie namoczenie i w efekcie doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni.

Dbanie o materac domowymi sposobami

Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją awaryjną, gdy materac niespodziewanie uległ zabrudzeniu, a nie jesteśmy zaopatrzeni w żadne wyżej wymienione środki, możemy wykorzystać stare, domowe sposoby na usunięcie różnego rodzaju plam. Pierwszym z nich jest mieszanka 2 łyżek sody oczyszczonej z odrobiną wody. Tak przygotowaną miksturę nakładamy na brudne miejsce, czekając około 30 minut. Po tym czasie należy zetrzeć miejsce szmatką. Warto także rozpuścić opakowanie sody w wodzie utlenionej, dodając kilka kropel mydła lub płynu do mycia naczyń i postąpić analogicznie do pierwszego sposobu. Ostatnią, aczkolwiek równie efektywną metodą w zwalczaniu zabrudzeń, jest wykorzystanie wody i cytryny w proporcjach 2:1. Pastę należy nałożyć na plamę i pozostawić na kilka minut, a następnie zetrzeć. Takie rozwiązanie, oprócz dezynsekcji, zapewni również piękny, świeży zapach Twojego materaca.

Na czyszczenie materaca istnieje wiele skutecznych sposobów. Należy pamiętać, aby w celu utrzymania jego prawidłowej higieny dbać o niego regularnie, zapewniając codzienne wietrzenie, a w razie konieczności poddawać czyszczeniu na mokro. Można do tego użyć dostępnych na rynku detergentów lub wykorzystać domowe sposoby, które są równie efektywne.