Masz trudności z wysypianiem się? Nawet po wielogodzinnym śnie odczuwasz zmęczenie? Przyczyną takiego stanu rzeczy może być niewłaściwa higiena snu, która jest zbiorem czynności i reguł, od przestrzegania których zależy jego jakość. Przede wszystkim ważne jest zrozumienie, jak dużą rolę odgrywa ona w codziennym życiu każdego człowieka, aby następnie można było wyrobić sobie odpowiednie nawyki.

Znaczenie właściwej higieny snu

Higiena snu odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas, z czego często nie zdajemy sobie do końca sprawy. Być może wynika to z nikłej świadomości społeczeństwa, co tak naprawdę owo pojęcie oznacza i jakie płyną korzyści z wdrożenia jego założeń w swój dzień. Stosowanie się do kilku kluczowych zasad pozwoli Ci cieszyć się zdrowym, głębokim i nieprzerwanym snem w nocy, a po przebudzeniu zapewni energię na nowy dzień, pełen różnorodnych wyzwań – dlatego właśnie prawidłowa higiena snu jest tak ważna. Przede wszystkim warto zadbać o wygodny, indywidualnie dobrany do Twoich potrzeb materac, który stanowi podstawę w procesie zdrowego zasypiania. Ważna jest również odpowiednia temperatura pomieszczenia, w którym śpisz – optymalna wynosi 18-21 stopni Celsjusza. Istotną rolę odgrywa także odpowiednie oświetlenie oraz odprężenie psychiczne. Nie wykonuj zatem żadnych ciężkich czynności umysłowych bezpośrednio przed pójściem spać, lecz posłuchaj spokojnej, odprężającej muzyki.

Ruch na zdrowy sen

Higiena snu – zadbaj o nią!Jak mówi popularna maksyma – sport to zdrowie! Wiadomym jest, że stanowi on niezbędny element życia każdego człowieka, pozytywnie przekładając się na różne aspekty zdrowotne. Odgrywa także istotną rolę w procesie zasypiania i zdrowego, spokojnego snu. Należy zatem zadbać o adekwatną ilość ruchu – dotyczy to głównie osób, które w ciągu dnia wykonują pracę niewymagającą wysiłku fizycznego. Zbyt mała aktywność w ciągu dnia negatywnie wpływa na na nasz sen, sprawiając, że jest on płytki i krótszy, dlatego należy ćwiczyć co najmniej 5 razy w tygodniu przez minimum 30 minut. Jeżeli jesteś osobą początkującą i taka częstotliwość wydaje Ci się zbyt duża, zacznij od 3 razy w tygodniu, a następnie stopniowo ją zwiększaj. Typowe ćwiczenia można również zastąpić truchtem, szybszym marszem, pływaniem, bądź jazdą na rowerze, a najlepszą porą na wprawienie organizmu w ruch jest godzina 17:00-18:00. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie podejmować się wysiłku fizycznego na 3 godziny przed pójściem spać, gdyż wzrastający poziom adrenaliny, częstości akcji serca oraz temperatury ciała, mogą utrudniać zasypianie.

Problemy z zaśnięciem – co robić?

Jeżeli dopadają Cię problemy ze snem i, zamiast pogrążyć się w błogim stanie nocnego odpoczynku, nerwowo obserwujesz mijające na zegarku godziny, postaraj się nie denerwować i zachowaj możliwie największy spokój. Frustracja i desperackie usiłowanie zaśnięcia prowadzą do zupełnie odwrotnego skutku i tylko pogłębiają problem. W takiej sytuacji wstań z łóżka, przejdź się po mieszkaniu, wypij kilka łyków wody i wróć do niego, gdy poczujesz rzeczywiste zmęczenie – długie leżenie w łóżku w oczekiwaniu na przyjście snu częściej powoduje o wiele większe zmęczenie, aniżeli faktyczny jego brak. Dobrze sprawdzą się również ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, dzięki którym rozluźnisz ciało i umysł. Warto zaznaczyć, iż ogólnodostępne bez recepty środki nasenne nie są najlepszym pomysłem – powodują wiele skutków niepożądanych i działają uzależniająco. Ponadto sen po ich zażyciu jest “sztuczny” i nie działa tak korzystnie na organizm jak sen naturalny. Jeżeli mimo przestrzegania zasad dotyczących prawidłowej higieny snu, problemy z zaśnięciem nie znikają, warto udać się do specjalisty w celu zasięgnięcia fachowej porady.

W opinii publicznej istnieje przekonanie, że zasypianie stanowi rzecz naturalną, której nie trzeba poświęcać uwagi. Tymczasem okazuje się, że wymaga ono odpowiedniego przygotowania, aby sen był zdrowy, głęboki i zapewniał właściwą regenerację organizmu. Przestrzeganie kilku niezbędnych reguł pomoże Ci zadbać o prawidłową higienę snu, ciesząc się spokojnym, nieprzerwanym odpoczynkiem w nocy.