Skóra to delikatny płaszcz lipidowy, który dzięki kwaśnemu odczynowi chroni naszą skórę przed drobnoustrojami. Odpowiada również za zdrowy wygląd i odpowiednie nawilżenie. Niestety, wiele na co dzień używanych produktów myjących powoduje podrażnienia lub wysusza skórę. Winą tą najczęściej obarcza się mydła. Zatem, czy warto je używać oraz jak wpływają na naszą skórę?

Czym jest mydło?

Mydło to nieodłączny element codziennej pielęgnacji naszego ciała. Z chemicznego punktu widzenia stanowi sól, która powstaje w reakcji zmydlania. Odbywa się ona pomiędzy wyższymi kwasami tłuszczowymi a zasadami metali – głównie sodu lub potasu. Ich myjące właściwości wynikają z możliwości wnikania w strukturę nieczystości, a następnie tworzenia miceli, dzięki czemu łatwiej je usunąć z powierzchni skóry. A jakie są inne właściwości mydła? Przede wszystkim:

  • zawarta w nim gliceryna powstająca w procesie zmydlania gwarantuje pielęgnację i nawilżenie,

  • są antybakteryjne,

  • wspomaga leczenie trądziku.

Używając mydła do twarzy lub ciała, należy pamiętać, aby dokładnie je spłukać i osuszyć skórę. Najlepiej sprawdzi się tutaj ręcznik 67×140. Na koniec użyjemy kremu lub balsamu nawilżającego.

Jak mydło wpływa na skórę?

Jak mydło wpływa na skórę ciała i twarzy? Mydła mogą mieć różne zastosowanie – zależy to przede wszystkim od soli, która została użyta do zmydlania tłuszczy, rodzaju tłuszczu oraz dodatkowych składników. Z uwagi na to, możemy wyróżnić:

  • mydło sodowe – oczyszcza skórę i ma właściwości antybakteryjne,

  • mydło potasowe – hipoalergiczne, zmiękczające i natłuszczające skórę,

  • mydło glicerynowe – łagodzi podrażnienia skóry, dobrze nawilża skórę i może być stosowane przez alergików,

  • mydło siarkowe – przeznaczone dla osób z tłustą i problematyczną cerą, ma właściwości antybakteryjne, ściągające oraz złuszczające,

  • mydło marsylskie – łagodne dla skóry, świetne do codziennej pielęgnacji dzieci oraz niemowląt, ma właściwości odżywcze i antybakteryjne,

  • mydło czarne (marokańskie) – zawiera witaminę E, doskonale nawilża i wygładza skórę, jednocześnie redukując przebarwienia i lecząc zmiany skórne.

Jak dbać o skórę?

Po dogłębnym oczyszczeniu następnym krokiem jest dogłębne nawilżenie skóry. Sprawdzą się tutaj idealnie kremy na bazie naturalnych składników. Jednak czy to wystarczy? Jak się okazuje – nie. O skórę powinniśmy dbać nie tylko w łazience, ale także w ciągu całego dnia. Sprowadza się to do:

  • spożywania zdrowych i różnorodnych posiłków,

  • nawadniania organizmu,

  • prowadzenia aktywnego trybu życia.

Dużą rolę odgrywa tutaj także sen, gdyż wspomaga on regenerację oraz wspomaga ukrwienie skóry. Dzięki temu nasza skóra jest lśniąca, gładka i zdrowa. W tym celu warto wyposażyć swoje łóżko w komfortowe materace do spania, które zagwarantują komfortowy wypoczynek. Jest to możliwe z uwagi na fakt, iż wyróżniają się innowacyjnymi właściwościami oraz budową. Gwarantuje to najlepsze wsparcie ciała oraz pozwala na zdrowy sen.

Mydła mają swoich zwolenników i przeciwników. Warto je stosować do oczyszczania skóry, jednak powinny być odpowiednio dopasowane do typu cery. Najlepiej sprawdzą się tutaj najwyższej jakości produkty ze sklepów stacjonarnych i internetowych.