Objadanie się to poważny problem, który odbija się negatywnie nie tylko na naszym zdrowiu, ale i samopoczuciu. Wynika z różnych przyczyn, takich jak złe nawyki czy nagromadzone emocje. Choć na pewno nie będzie to proste, możemy spróbować go kontrolować. Dowiedz się, jak zapobiec objadaniu się!

Jedz świadomie

Objadanie się często prowadzi do gorszego samopoczucia – spożywamy więcej, niż zamierzaliśmy, przez co odczuwamy wyrzuty sumienia. Aby temu zapobiec, warto jeść świadomie. Oznacza to, że na czas spożywania posiłku powinniśmy ograniczyć wszelkie rozpraszacze. W ten sposób możemy łatwo kontrolować ilość jedzenia. Dzięki temu nauczymy się też wolniej jeść, co jest znacznie lepsze dla naszego układu pokarmowego. Możemy wtedy również w pełni skoncentrować się na walorach smakowych danego dania. Świadome jedzenie wiąże się ponadto ze słuchaniem swojego ciała – jeśli czujemy się nasyceni, nie sięgajmy po kolejną przekąskę. To sprawi, że z czasem nabierzemy większej kontroli nad tym, jak się odżywiamy.

Planuj posiłki

Jak zapobiec objadaniu się?Kolejną pomocną rzeczą w walce z objadaniem się będzie planowanie posiłków. Wyznaczmy, kiedy będziemy spożywać śniadanie, obiad i kolację, a do tego zapewnijmy sobie zdrowe przekąski. Regularne pory jedzenia sprawią, że nie będziemy doświadczać nagłych napadów głodu, przy których mamy ochotę na najwięcej jedzenia. Warto też zaplanować to, co będziemy spożywać danego dnia. Dzięki temu upewnimy się, że codziennie dostarczamy niezbędne składniki odżywcze. Unikniemy sytuacji, w której jednego dnia jemy za mało, a drugiego się objadamy.

Unikaj restrykcyjnych diet

Restrykcyjne diety nie są dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto ma problem z objadaniem się. Chociaż przez jakiś czas możemy trzymać dietę, istnieje duże ryzyko, że w pewnym momencie się złamiemy i nabierzemy ochotę, aby zjeść coś niezdrowego. Z racji tego, że podczas diety nie dostarczaliśmy odpowiednią ilość kalorii, teraz będziemy chcieli zjeść znacznie więcej, niż rzeczywiście potrzebujemy. To może doprowadzić do pojawienia się efektu jo-jo.

Znajdź alternatywne sposoby na ograniczenie stresu

U wielu osób objadanie się jest wynikiem nagromadzonych emocji, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Jedzenie pomaga im zmniejszyć poziom stresu i odciągnąć umysł od dręczących myśli. Kiedy dzieje się coś, co wywołuje w nich silne uczucia, instynktownie sięgają po przekąski, co często kończy się nadmiernym objadaniem. Spożywanie ulubionych produktów może być też sposobem na szybką poprawę nastroju. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie postawić granice. Jeśli jedzenie to nasza jedyna metoda walki ze stresem, powinniśmy to zmienić. Znajdźmy alternatywne techniki na zmniejszenie napięcia. Jest wiele możliwości, z których możemy skorzystać.

Warto rozważyć na przykład aktywność fizyczną, która obniża poziom kortyzolu we krwi, a do tego usprawnia produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu po treningu możemy cieszyć się dobrym humorem. Jeśli nie jesteśmy fanami wysiłku fizycznego, postawmy na robótki ręczne. Powtarzalne czynności, tak jak w przypadku szydełkowania czy dziergania, działają korzystnie na nasz umysł, który wtedy może się w pełni wyciszyć. Nauka takich metod nie tylko pomoże poradzić sobie z nadmiernym objadaniem, ale i wpłynie pozytywnie na nasz ogólny dobrostan. Łatwiej będzie nam się odprężyć i zrelaksować, co znacznie przyspieszy proces zasypiania. Aby w pełni się rozluźnić, zainwestujmy w dobrze dopasowany materac. Sprawdźmy ofertę sklepu stacjonarnego Jelenia Góra, aby wybrać taki model, który będzie odpowiadał naszym preferencjom i potrzebom.

Na czym polega zaburzenie z napadami objadanie się?

Jeśli mamy skłonność do objadania się, powinniśmy uważnie obserwować swoje zachowanie, aby wyłapać ewentualne niepokojące objawy. Okazuje się, że spożywanie zbyt dużej ilości jedzenia może być oznaką poważnego zaburzenia, czyli kompulsywnego objadania się, z angielskiego binge eating disorder. To schorzenie, które w największym stopniu dotyka kobiety między 18 a 29 rokiem życia. Chore osoby sięgają po jedzenie, aby rozładować napięcie. Podczas takiego epizodu nie mają kontroli nad tym, ile spożywają – często jest to ogromna ilość kalorii, która potem manifestuje się w postaci dodatkowych kilogramów. Nie umieją zapanować nad ilością, jakością czy sposobem jedzenia. Towarzyszy im również poczucie, że nie potrafią przestać.

Zaburzenie z napadami objadania się można rozpoznać również po dodatkowych objawach, takich jak uczucie wstydu z powodu jedzenia, które nierzadko skutkuje tym, że osoby spożywają pożywienie w samotności. Pojawia się też nieprzyjemne uczucie pełności spowodowane dostarczaniem zbyt dużej ilości pożywienia. Chorzy jedzą nawet wtedy, kiedy nie są głodni, a do tego robią to bardzo szybko. Po każdym takim epizodzie odczuwają przygnębienie czy nawet wstręt do siebie.

W przypadku kompulsywnego objadania się konieczna jest pomoc specjalisty. Kluczowe będzie wsparcie psychoterapeuty, który wybierze najlepszy w tym przypadku rodzaj terapii, a także pomoże zrozumieć i przepracować trudne emocje. Istotną rolę odgrywa ponadto dietetyk, który wskaże, jak zdrowo się odżywiać i zaproponuje zdrowe alternatywy różnych posiłków.

Jeśli chcemy zapobiec objadaniu się, musimy nie tylko wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, ale i nauczyć się panować nad swoimi emocjami. Postawmy ponadto na świadome jedzenie oraz dokładnie planowanie posiłków. W ten sposób wypracujemy zdrową relację z jedzeniem, która będzie miała kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia.

Przeczytaj także: Problemy ze snem u nastolatków — przyczyny, skutki i sposoby leczenia