Nie ma nic lepszego, niż budzenie się i zasypianie w ramionach ukochanej osoby. Pozwala to na stworzenie wyjątkowej więzi między partnerami, jednak równie często wiąże się z uporczywymi dolegliwościami bólowymi związanymi z nieprawidłowym dopasowaniem łóżka i jego elementów wyposażenia. Zatem, jak powinno wyglądać odpowiednio skomponowane łóżko małżeńskie? 

Materac małżeński – charakterystyka

Materac do spania to specjalistyczny produkt, który został zaprojektowany w taki sposób, aby gwarantował komfortowy, spokojny i przede wszystkim zdrowy sen. Jest to możliwe poprzez jego unikalną budowę i właściwości, które odpowiadają za prawidłowe wsparcie kręgosłupa. Jednak warto zauważyć, że materac materacowi nie jest równy. Co to oznacza? Otóż decydując się na zakup wysokiej jakości podłoża do spania, musimy mieć na uwadze przede wszystkim:

  • wiek użytkownika,
  • stan zdrowia,
  • stopień twardości,
  • rozmiar,
  • rodzaj wypełnienia.

Współczesny rynek oferuje nam różne modele, w tym te przeznaczone dla par. Mowa tutaj  materacu małżeńskim, który jest przeznaczony nie dla jednej, a dla dwóch osób. Wyróżnia się on przede wszystkim wysoką elastycznością punktową, redukcją drgań oraz sprężystością. Ważna jest tutaj również szerokość. Materac dla par powinien mieć minimalną szerokość 140 cm, jednak zaleca się wybór produktów 160×200 lub 180×200. Co więcej, jego twardość powinna uwzględniać potrzeby obu partnerów. W przypadku zbliżonych preferencji wystarczy jeden materac, jednak sprawa jest bardziej skomplikowana, gdy różni się m.in. wagą. Wówczas najlepiej zainwestować w dwa mniejsze materace i umieścić je na jednym stelażu.

Łóżko małżeńskie - jak powinno wyglądać?Poduszka do spania – jaka najlepsza? 

Najczęściej w jednym łóżku małżeńskim znajdują się dwie poduszki – po jednej na osobę. Oznacza to, że możemy się tutaj w pełni skupić na indywidualnym dopasowaniu jej pod nasze osobiste potrzeby oraz preferencje. Jest to niezwykle ważne, gdyż gwarantuje ona prawidłowe wsparcie górnych partii ciała, do których zalicza się głowę, kręgosłup w odcinku szyjnym oraz barki. Warto tutaj w pierwszej kolejności postawić na takie kwestie, jak:

  • rozmiar, czyli długość i szerokość,
  • wysokość,
  • twardość.

Następnie należy uwzględnić rodzaj materiału wypełniającego, gdyż to właśnie ono wpływa na indywidualne właściwości, jakimi charakteryzuje się poduszka. Wyróżnia się trzy typy wypełnienia, a pierwszy z nich składa się w całości z pianki. Mowa tutaj o poduszce piankowej, która poprzez wykorzystanie pianki termoelastycznej jest w stanie zapewnić najlepsze dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała górnych partii ciała. Oprócz tego wyróżnia się modele naturalne, do których zalicza się poduszka z pierza, puchu lub wełny. Jej charakternym cechami są innowacyjne właściwości termoizolacyjne. Ostatnią opcją jest poduszka syntetyczna, która w swoim wnętrzu może mieć, np. włókno poliestrowe. Odznacza się ona wysoce antyalergicznym i higienicznym środowiskiem, przez co jest zalecana alergikom. Warto również zaznaczyć, że każdy współczesny model wyróżniający się wysoką jakością, odznacza się także trwałością, miękkością oraz gwarancją spokojnego wypoczynku.

Rozmiar kołdry a rozmiar pościeli

Łóżko małżeńskie nie może obyć się bez kołdry. Stanowi ona ważny element wyposażenia łóżka, gdyż zapobiega wychłodzeniu się organizmu zimą oraz przegrzaniu latem. Jest to możliwe z uwagi na jej innowacyjne właściwości termoizolacyjne, które wiążą się bezpośrednio z rodzajem wypełnienia oraz gramaturą. Są to dwie kwestie, które należy mieć na uwadze przy wyborze idealnego dla siebie oraz partnera modelu. Oprócz tego niezwykle ważną kwestią jest rozmiar. Standardowo, większość produktów na współczesnym rynku ma długość 200 cm. Jednak jak to jest w przypadku szerokości? Otóż zakłada się, że kołdra powinna być o 20-40 cm szersza niż materac. Np. kołdra 180×200 cm świetnie sprawdzi się do łóżka 140×200 cm, ale także 160×200. Natomiast kołdra 200×220 cm to idealne rozwiązanie do niemalże każdego łóżka małżeńskiego. Istnieje jeszcze jednak kwestia, którą warto poruszyć, a mianowicie pościel. Jest to poszewka na kołdrę i poduszkę, która powinna być wyprodukowana z najwyższej jakości materiałów, gdyż przez całą noc ma kontakt z naszą skórą. Przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę:

  • prawidłową cyrkulację powietrza,
  • właściwości antyalergiczne,
  • właściwości termoizolacyjne,
  • możliwość odprowadzania wilgoci,
  • rozmiar.

W tym przypadku, zarówno długość, jak i szerokość powinna być idealnie dopasowana do poduszki lub kołdry. Np. pościel satynowa 200×220 świetnie sprawdzi się w przypadku kołdry 200×220 cm. Dlaczego? Wówczas nie ma ryzyka nadmiernego rolowania się (w przypadku za szerokiej kołdry) lub spania pod samą pościelą (w przypadku za wąskiej kolory).

Oczywiście można wyróżnić wiele innych akcesoriów sypialnianych, które wpływają na komfort i jakość naszego wypoczynku. Do nich zalicza się między innymi dobry stelaż, prześcieradło czy mata ochronna. Jednak w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na ważniejszych kwestiach, jakimi jest materac, poduszka, kołdra i pościel.