Podróżowanie łączy się z dużą swobodą co do wyboru samej destynacji, ale także reszty aspektów związanych z organizacją wycieczki. Pojawiają się jednak pewne wątpliwości dotyczące tego, czy planowanie podróży na własną rękę jest opłacalne, korzystne, ale też bezpieczne. Jedni uważają, że ta forma zwiedzania świata jest bardziej ekscytująca i pozwala na większą niezależność, zaś inni uznają, iż bardziej komfortowe są tzw. wakacje all inclusive. W tym artykule przedstawimy wady i zalety podróżowania po świecie na własną rękę.

Wolność i elastyczność

Jedną z największych zalet podróżowania na własną rękę jest niewątpliwie ta swoboda podejmowania decyzji. Nie ogranicza nas zupełnie nic w kwestii wyboru zarówno celu podróży, jak i pozostałych kwestii związanych np. z transportem, noclegiem czy atrakcjami. Nie musimy tutaj przestrzegać żadnego ściśle określonego planu ani harmonogramu. Sami organizujemy swoje wakacje, więc sami też możemy zdecydować, co konkretnie chcemy. Możemy zmieniać trasę lub pozostawać dłużej w miejscu, które nas fascynuje.

Oszczędność pieniędzy

Podróżowanie po świecie na własną rękę - zalety i wadyIstnieje powszechna opinia mówiąca, że wakacje z biurem podróży są znacznie tańsze niż działanie na własną rękę. Nie do końca tak jednak jest. Oczywiście dla niektórych wakacje all inclusive mogą być korzystniejsze budżetowo, lecz wszystko tak naprawdę zależy od naszych starań i chęci. W rzeczywistości samodzielna organizacja podróży często może wyjść nawet taniej. Kluczem jest tutaj umiejętność wyszukiwania atrakcyjnych cen i okazji oraz łączenie ich ze sobą. Dajmy na to, są takie miejsca na świecie, do których bilety lotnicze standardowo kosztują niemałe pieniądze, lecz z drugiej strony można w nich znaleźć tanie noclegi i atrakcje. W tym przypadku istotna jest zatem czujność i wyłapywanie tańszych ofert lotniczych. Poza tym należy pamiętać, że biura podróży zawsze naliczają sobie prowizję, co też może decydować o tym, że działanie na własną rękę wyjdzie dla nas korzystniej finansowo.

Autentyczne doświadczenia kulturowe

Gdy podróżujemy samodzielnie, szybciej zderzamy się z lokalną kulturą i lepiej ją doświadczamy. Mimo wszystko na wakacjach all inclusive z biurem podróży nie mamy tak dużych możliwości, jeśli chodzi o obcowanie z obcą kulturą. W tym przypadku większość z nas nawet nie opuszcza hotelu i jedynie wyleguje się nad wodą. Nie korzystamy z oferowanych dodatkowo wycieczek, bo „po co?”, skoro wszystko, co potrzebne, mamy na miejscu. Podróżując na własną rękę, o wiele częściej szukamy atrakcji i chcemy poznać lokalne zwyczaje i tradycje.

Możliwość zmiany noclegu

Osoby, które w podróży działają samodzielnie, nierzadko zmieniają miejsce pobytu. Niestety znowu w przypadku wakacji z biurem podróży nie bardzo jest to możliwe. Raczej decydujemy się na zakup jednej wycieczki i pozostajemy przez cały ten okres w jednym miejscu. Podróżując zatem na własną rękę, posiadamy więcej swobody i jeśli najdzie nas tak ochota, to możemy zmienić nasz nocleg. Jest to też przydatne w sytuacji, w której standardy danego ośrodka nam nie odpowiadają. Procedury i wszelkie inne zmiany podczas podróżowania z biurem podróży są jednak bardziej skomplikowane.

Nie zapominajmy też, że podczas podróży, w tym do Jeleniej Góry, niezwykle istotną rolę odgrywa zdrowy sen. Odpowiedni materac pozwoli Ci cieszyć się zdrowym wypoczynkiem, a ten z kolei zapewni Ci dużą dawkę energii. Pod tym linkiem: hilding.pl znajdziesz wiele doskonałych modeli, zaś tutaj: sleepinghouse.pl znajdziesz materace w rozmiarze 90×200.

Rozwój osobisty

Z czym jeszcze wiąże się podróżowanie na własną rękę? Niezaprzeczalnie z rozwojem osobistym. Taka forma podróżowania wymaga jednak podejmowania odpowiedzialnych decyzji i umiejętności radzenia sobie z różnymi sytuacjami, nawet tymi nieprzewidzianymi. Takie działania sprzyjają więc rozwojowi osobistemu – rozwijamy swoje umiejętności komunikacyjne, budujemy swoją pewność siebie oraz lepiej zarządzamy czasem, a także budżetem. W ten sposób budujemy również pewne doświadczenie życiowe, które w przyszłości z pewnością nam się przyda.

Logistyka podróży

Jakie są natomiast minusy związane z podróżowaniem na własną rękę? Niestety ta forma zwiedzania świata nie pozostaje bez wad, których warto mieć świadomość, zanim w ogóle zdecydujemy się na samodzielną organizację wakacji. Przede wszystkim kłopotliwa może być tutaj sama logistyka podróży. Cały proces planowania, który uwzględnia rezerwację zakwaterowania, wybór środka transportu, a także odpowiednie zarządzania budżetem może być prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej nie działały na własną rękę.

Brak wsparcia

Na minus jest tutaj również brak wsparcia w przypadku nieoczekiwanych sytuacji, takich ja choroba czy nagła zmiana planów. Brak zorganizowanej grupy może sprawić, że rozwiązanie tych problemów stanie się bardziej skomplikowane, a my możemy jedynie liczyć na siebie samych.

Wyzwania kulturowe

Jednak w przypadku wakacji z biurem podróży nie musimy martwić się o znajomość języka i konieczność porozumiewania się z lokalną społecznością. Niestety w przypadku podróżowania na własną rękę znajomość języka może być już kluczowa i decydować o tym, czy Twoje wakacje będą udane. Pewne różnice kulturowe także mogą stwarzać trudności w zrozumienia miejscowej mentalności i przystosowaniu się do otoczenia.

Podróżowanie po świecie na własną rękę jest pasjonującym i inspirującym doświadczeniem, które może przynieść wiele niezapomnianych chwil i cennych nauk. Ważne jest jednak to, aby być świadomym zarówno korzyści, jak i potencjalnych trudności związanych z samodzielnymi podróżami, by móc jak najlepiej się do nich przygotować i czerpać z nich pełnię radości.