Zazwyczaj wyjeżdżając w podróż, rezerwujemy pokój w hotelu, gdzie mamy swój indywidualny pokój. Jednak coraz chętniej decydujemy się na wybieranie zupełnie innej opcji. Decydując się na nocleg w hostelu, wchodzimy w fascynujący świat podróży pełnej nowych przygód oraz niezapomnianych wspomnień. A o czym warto wiedzieć, aby pełniej cieszyć się tym doświadczeniem? Oto najważniejsze informacje!

Hostel – korzystać z niego, czy nie?

W pierwszej kolejności musimy uświadomić sobie, że hostel proponuje łóżka – nie pokoje. Oznacza to, że noclegi odbywają się w pokojach wieloosobowych, gdzie poza przestrzeń do spania dzieli się także kuchnię, łazienkę czy przedpokój. Nie ma się zatem co dziwić, że opcja ta jest tańsza niż hotel – w końcu zazwyczaj oferują podstawowe udogodnienia, przez co odczuwalny komfort może być niższy. A kto powinien korzystać z hostelu? Opcja ta jest najczęściej preferowana przez osoby podróżujące samotnie lub z grupą przyjaciół. Oczywiście idealnie sprawdzi się także u tych, którzy mają napięty budżet, a także chcą poznać nowych ludzi i zaprzyjaźnić się. Warto jednak zaznaczyć, że hostel hostelowi nierówny, a oto najważniejsze wskazówki, które warto uwzględnić przy jego wyborze!

Najważniejsze wskazówki dotyczące wyboru hostelu

Planując nocleg w hostelu, należy uwzględnić kilka kluczowych elementów. Być może to właśnie one sprawią, że nasze doświadczenie z tego typu noclegiem będzie bardziej satysfakcjonujące. Oto 5 wskazówek, które nam w tym pomogą!

Nocleg w hostelu? Oto wskazówki, jak wybrać odpowiedni oraz co ze sobą spakować!Wskazówka 1 – dobry hostel

Ceny hosteli mogą się różnić – jedne są tańsze, inne droższe. Aby wybrać odpowiadający nam obiekt, to warto przeczytać recenzje na jego temat. Wówczas dowiemy się, czy jest to miejsce bardziej imprezowe lub bardziej spokojne. Ponadto warto zwrócić szczególną uwagę na czystość, bezpieczeństwo oraz lokalizację.

Wskazówka 2 – rodzaj pokoju

Co prawda niektóre hostele mają opcję prywatnego pokoju z osobną łazienką, jednak są one w zdecydowanej mniejszości. Najczęściej rezerwujemy pokoje współdzielone, w których będą nocować również inne osoby. Oznacza to, że warto swój bagaż wyposażyć w dodatkowe rzeczy, np. zatyczki do uszu.

Wskazówka 3 – kłódka

Większość hosteli posiada zamykane szafki, w których możemy schować swoje cenne rzeczy. Aby móc je zabezpieczyć, to warto zabrać ze sobą kłódkę. Co prawda, atmosfera w tych miejscach jest bardzo spokojna i przyjazna, jednak mimo wszystko warto z nich skorzystać. Pozwolą nam także wybrać się na wycieczkę bez noszenia dodatkowych, często niepotrzebnych rzeczy.

Wskazówka 4 – podstawowe zasady

W hostelu nie jesteśmy sami – są także inne osoby z nami w pokoju. Musimy zatem zapoznać się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w wybranym miejscu. Przeważnie obejmują one pozostawianie po sobie porządku (np. w kuchni) czy niewydawanie dźwięków, które mogą przeszkadzać innym osobom. Szanujmy także ciszę nocną.

Wskazówka 5 – nowe osoby

Jednym z najciekawszych aspektów noclegu w hostelu jest unikalna możliwość nawiązywania nowych znajomości. Nic dziwnego – to właśnie w tym miejscu można spotkać osoby podróżujące z różnych zakątków świata. Możemy wymienić się doświadczeniem, nawiązywać przyjaźnie czy nawet znaleźć miłość!

Co ze sobą spakować do hostelu?

Pakując się w podróż uwzględniającą nocleg w hostelu, musimy pamiętać dodatkowych rzeczach, które zapewnią nam komfort, praktyczność oraz bezpieczeństwo. Pamiętajmy tutaj o zabraniu ze sobą ładowarki do telefonu, aparatu fotograficznego czy innych elektronicznych urządzeń. Uwzględnimy dodatkowo adapter do gniazdek elektrycznych – zwłaszcza, jeśli podróżujemy do innego kraju. Oprócz tego warto mieć ze sobą ręcznik turystyczny, pastę do zębów, śpiwór lub pościel, zamykane pojemniki na płyny, opaskę na oczy czy kosmetyki w wersji podróżnej. Każda podróż może wymagać dostosowania tej listy do indywidualnych potrzeb i warunków. Niekiedy zaleca się nawet zabranie ze sobą materaca nawierzchniowego, który można znaleźć na abcsnu.pl. Taki materac Jelenia Góra jest praktyczną opcją, która zapewni nam zdrowy i spokojny wypoczynek. W ten sposób będziemy w stanie wyspać się, a także zregenerować pod kątem fizycznym oraz psychicznym.

Jak bezpiecznie spać w hostelu?

Wielu z nas rezygnuje z przygody z hostelem z uwagi na problemy z bezpieczeństwem. Jednak czy faktycznie jest czego się obawiać? Przede wszystkim musimy pamiętać, że większość hosteli podejmuje środki bezpieczeństwa, przez co nie powinniśmy mieć żadnych obaw przed zarezerwowaniem tam łóżka. Jeśli wątpliwości nadal nas nie opuszczają, to zawsze możemy:

  • upewnić się, że drzwi są zamknięte na klucz – zarówno te od pokoju, jak i szafki,
  • unikać pozostawiania wartościowych przedmiotów w pokoju – lepiej zabierać je ze sobą do łóżka,
  • zainwestować w zamki na bagaż czy zamykane torby podróżne – wówczas zwiększymy bezpieczeństwo swoich rzeczy,
  • zwracać uwagę na otoczenie – zwłaszcza, kiedy przychodzi pora snu,
  • sprawdzić opinie i oceny danego hotelu – komentarze innych osób mogą dostarczyć cenne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa.

Jak widać, nocleg w hostelu to nie tylko oszczędność finansowa, ale również szansa na unikalne doświadczenia, nowe znajomości i ciekawe historie. Niestety, decydując się na tą opcję, musimy zapoznać się ze wszystkimi zasadami oraz spakować dodatkowe rzeczy.

Przeczytaj także: Łóżka tapicerowane