Urządzając sypialnię myślimy o wielu jej aspektach – styl, meble, dodatki. Jednak najwięcej uwagi warto poświęcić miejscu, w którym wypoczywamy. Mowa tutaj o łóżku, w którym spędzamy średnio osiem godzin dziennie. To właśnie ono odpowiada za zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się wypoczęci, pełni energii i w dobrym humorze. Jednak, aby było to możliwe, to wpierw musimy o nie zadbać, uwzględniając poszczególne elementy. Jakie?
Z czego się składa komfortowe łóżko?
Patrząc na łóżko, widzimy tylko miejsce, w którym możemy się spokojnie i zdrowo wyspać. Jednak, aby było to możliwe, warto rozłożyć je na czynniki pierwsze, czyli podstawowe elementy wyposażenia. Uwzględnia się tutaj przede wszystkim materac (https://sleepinghouse.pl/133-materace-80×200), który odgrywa niezwykle ważną rolę w zapewnieniu nam komfortowego wypoczynku. Dlaczego? Otóż wyróżnia się on unikalną budową oraz właściwościami, przez co jest w stanie zapewnić stabilne wsparcie sylwetki użytkownika. Gwarantuje również antyalergiczne i higieniczne środowisko snu. Oprócz materaca łóżko składa się także z kilku innych elementów, do których zalicza się:
- stelaż – znacząco zwiększa komfort wypoczynku, a także wydłuża żywotność materaca,
- pościel – korzystnie wpływają na komfort snu oraz zapewnia higieniczne warunki,
- prześcieradło – zabezpiecza materac przed zabrudzeniami oraz zapewnia komfort w czasie snu.
Oczywiście są to ważne, jednak nie najważniejsze akcesoria sypialniane. W każdej sypialni powinny dodatkowo znaleźć się jeszcze trzy inne elementy – poduszka, kołdra i ochraniacz na materac. A co powinniśmy o nich wiedzieć?
Co warto wiedzieć o poduszce?
Praktycznie w każdym łóżku znajdziemy poduszkę. Odpowiada ona za komfort snu, jednak jej właściwą funkcją jest zapewnienie stabilizacji oraz prawidłowe wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków i kręgosłupa w odcinku szyjnym. Na współczesnym rynku znajdziemy wiele modeli, w tym poduszki naturalnie, charakteryzujące się wypełnieniem pochodzenia naturalnego (np. puch gęsi) i syntetyczne (np. włókna sylikonowe). Wyjątkową kategorią są poduszki ergonomiczne, które najczęściej składają się z pianki. Dzięki niej poduszka jest w stanie dopasować się do naszych anatomicznych kształtów. Można je również podzielić na modele, które są przeznaczone dla osób preferujących spanie w danej pozycji. Wyróżnia się tutaj poduszki do spania na plecach, boku i brzuchu, które mogą różnić się od innych nie tylko właściwościami, ale także budową. Decydując się na tego rodzaju produkt – niezależnie od modelu, warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii. Do nich zalicza się:
- rozmiar, aczkolwiek przeważnie poduszka ma wymiary 70×80 cm,
- wysokość, którą wybieramy na podstawie szerokości barków, mierząc od nasady szyi do czubka ramienia,
- rodzaj wypełnienia, od którego zależą w dużej mierze właściwości poduszki,
- twardość, która jest determinowana m.in. pozycją snu.
Jak wybrać odpowiednią kołdrę?
Kołdra to element wyposażenia łóżka, który odpowiada za komfort termiczny. Oznacza to, że zapobiega wychładzaniu się organizmu zimą i przegrzaniu latem. Jednak, aby było to możliwe, to należy wybrać odpowiedni model. Dzieli się je na dwie główne kategorie z uwagi na rodzaj wypełnienia, czyli na:
- kołdry naturalne – dobrze wchłaniają wodę, pozwalają oddychać skórze i mają wysokie parametry termoizolacji,
- kołdry syntetyczne – ciepłe, miękkie i sprężyste, nie zbijają się w jednym miejscu oraz są antyalergiczne.
Przy wyborze kołdry musimy uwzględnić trzy podstawowe kwestie. Pierwszą z nich jest wyżej wspomniane wypełnienie – w końcu to od niego zależy wiele właściwości produktu. Następnie warto zwrócić uwagę na gramaturę, która ściśle jest związana z klasą ciepła. Oznacza to, że im grubsza, im cięższa jest kołdra, tym ma wyższą klasę ciepła, a to znaczy, że najlepiej sprawdzi się zimą. W przypadku zakupu kołdry na lato sytuacja jest odwrotna, gdyż im niższa gramatura, tym kora jest cieńsza. Ostatnią, ale chyba najważniejszą kwestią jest rozmiar. Dobra kołdra nie może być zbyt krótka ani zbyt wąska. Zatem, jakie modele będą najlepsze? W przypadku dzieci pod uwagę bierzemy przede wszystkim ich wzrost, natomiast w przypadku osób dorosłych sytuacja jest podobna, jednak o wiele prostsza, gdyż większość produktów ma 200 cm długości. Jeśli chodzi o szerokość, to zaleca się, aby kołdra była ok. 20-40 cm szersza, niż łóżko. W przypadku par najlepiej wybierać modele szersze np. o wymiarach 200×220 cm.
Czy warto inwestować w ochraniacze na materac?
Ochraniacze na materac – zarówno dziecięce, jak i przeznaczone dla par, seniorów czy alergików, stanowią innowacyjne produkty, których zadaniem jest ochrona materaca na różne sposoby. W zależności od wykorzystanych materiałów, cech oraz właściwości, mogą między sobą różnić się zastosowanie, Warto jednak wiedzieć, że stanowią one wielowarstwową nakładkę higieniczną, zapewniającą nam przede wszystkim antyalergiczne oraz czyste środowisko snu. Ochraniacze na materac są ważnym elementem wyposażenia łóżka, które warto zakupić, gdyż:
- zapobiegają przemoczeniu materaca – dotyczy to zarówno modeli przeznaczonych dla dzieci, jak i dorosłych (np. przy wylaniu napoju w łóżku),
- chronią materac przed zanieczyszczeniami w postaci kurzu, włosów, sierści czy martwego naskórka,
- umożliwią odpowiednią wentylację, tym samym chroniąc nasze ciało przed przegrzaniem.
Podobną rolę w wielu sypialniach może pełnić materac nawierzchniowy. Wpływa on dodatkowo na komfort snu, wygładzający i zmieniając odczuwalną twardość. Pamiętajmy jednak, że nie są to tożsame akcesoria sypialniane, przez co warto się dokładnie zastanowić, czego aktualnie potrzebujemy.
Kupując ubrania, zwracamy szczególną uwagę, aby dobrze na nas wyglądały. Wówczas skupiamy się na wyborze odpowiedniego rozmiaru, koloru czy fasonu. Podobnie jest z łóżkiem – aby mogło zagwarantować nam zdrowy sen, musimy wpierw we właściwy sposób dopasować poszczególne jego elementy do swoich osobistych potrzeb i preferencji.