Ludzki organizm jest przyzwyczajony do pozostawania w ciągłym ruchu. Siedzący tryb życia wpływa na zdrowie bardzo negatywnie. Warto jednak pamiętać o tym, że dla osób uprawiających sport niezwykle ważne jest stosowanie profilaktyki urazowej. Jakie kontuzje się najczęściej pojawiają? W jaki sposób dbać o zdrowy układ ruchu i znaleźć balans między treningami, a regeneracją?

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie

Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem zdrowego trybu życia. Osoby regularnie uprawiające sport – zarówno na poziomie amatorskim, jak i profesjonalnym, są w mniejszym stopniu narażone na urazy kości, mogą cieszyć się dobrze funkcjonującym układem krwionośnym i układem odpornościowym. Sportowcy rzadziej chorują, a proces zdrowienia z reguły przebiega u nich szybciej. Są też grupą społeczną najmniej narażoną na otyłość – podczas treningów regularnie spalają tkankę tłuszczową, a często wspierają również proces zachowania odpowiedniej masy ciała poprzez komponowanie zdrowych i zbilansowanych posiłków. Potwierdzonym faktem jest to, że nawet umiarkowana aktywność fizyczna o średniej intensywności zmniejsza ryzyko zawału serca, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy. Dodatkowo, ruch wpływa korzystnie na samopoczucie psychiczne dzięki wydzielaniu endorfin i regulowaniu optymalnej ilości neuroprzekaźników.

Dbanie o zdrowy układ ruchu nie tylko na treningach

Osoby uprawiające sport często zapominają, że o zdrowy układ ruchu należy dbać nie tylko podczas treningów, ale również przez pozostałą część dnia. Jakie nawyki mogą poprawić stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji i urazów?

  • Urazy w życiu sportowców - jak dbać o zdrowy układ ruchu?Ergonomia stanowiska pracy – zarówno w pracy fizycznej, jak i siedzącej, niezwykle ważne jest wykonywanie wszystkich ruchów prawidłowo. Szczególne wyzwanie stoi przed osobami pracującymi w biurach, które przez większą część dnia siedzą. Powinny one szczególną wagę przywiązywać do prawidłowego ustawienia biurka, krzesła i monitora.
  • Prawidłowe chodzenie – wiele osób stawia kroki nieprawidłowo, nadwyrężając mięśnie i stawy. Warto zadbać o ten aspekt funkcjonowania, aby nie zużywać tak szybko pokładów energii.
  • Torebka czy plecak? – noszenie torebki na jednym ramieniu sprzyja powstawaniu wad postawy. Najlepszym wyborem będzie plecak zakładany na oba ramiona.
  • Wygodny materac – ergonomiczny materac, o którego wyborze możesz poczytać na https://materace-twarde.pl/, to podstawa zdrowego kręgosłupa. Powinien podpierać plecy użytkownika na całej długości, przez całą noc. Wtedy mięśnie będą mogły się rozluźnić, a stawy nie będą nadmiernie nadwyrężone.

Zdrowa dieta i regeneracja

Na zdrowie układu ruchu wpływa nie tylko aktywność fizyczna. Dwa pozostałe czynniki, które są bardzo ważne to regeneracja oraz dieta. Odpowiednia ilość snu, który jest efektywny, to podstawa wypoczynku. Każdy sportowiec powinien szczególną wagę przywiązać do wyposażenia sypialni. Musi się w niej znaleźć materac dopasowany do wagi i potrzeb użytkownika – najlepiej z asortymentu marki z ugruntowaną pozycją na rynku, takiej jak https://hilding.pl/ – a także ergonomiczna poduszka, ciepła kołdra i pościel, która będzie przyjemna w dotyku. Z kolei dieta powinna dostarczać organizmowi wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Co jest szczególnie istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu ruchu? Przede wszystkim – kolagen! Jest to główny budulec stawów, chrząstek i więzadeł. Warto zwrócić uwagę również na to, aby w posiłkach znajdowała się optymalna ilość witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz flawonoidów.

Najczęstsze urazy sportowców

Jakie urazy najczęściej przytrafiają się sportowcom? Istnieje kilka części ciała, które są szczególnie podatne na kontuzję.

  • Uraz barku – charakterystyką stawu ramiennego jest jego szeroki zakres ruchów. Z tego powodu jest on narażony na częste kontuzje. Sportowcy najczęściej zmagają się z przeciążeniem, zwichnięciem, niestabilnością lub zwyrodnieniem stawu barkowego. Wszystkie te przypadłości leczy ortopeda we współpracy z fizjoterapeutą, a po zakończeniu rehabilitacji ważne jest zaopatrzenie się w wygodny materac i ergonomiczną poduszkę, dzięki którym mięśnie będą mogły się rozluźnić, a staw nie będzie nadmiernie przeciążony podczas snu. Jeśli nie wiesz jakie akcesoria sypialniane będą odpowiednie, zainspiruj się ofertą sklepu internetowego https://sleepinghouse.pl/70-artykuly-sypialniane.
  • Kontuzja kolana – urazy kolana pojawiają się w różnych dyscyplinach sportowych. Najczęściej dotykają piłkarzy, tenisistów, siatkarzy, jeźdźców i narciarzy. Aby zapobiegać kontuzjom w obrębie kolana należy szczególnie dbać o dobrą, długą rozgrzewkę.
  • Skręcenie nadgarstka – to przypadłość dotykająca osoby ćwiczące na siłownia. Czasem przytrafia się też tenisistom i amatorom squasha. Sportowcom, którzy w przeszłości przebyli już taką kontuzję poleca się stosowanie opasek usztywniających.
  • Kontuzja stawu skokowego – potocznie mówiąc, jest to skręcona kostka. Może dotknąć każdej osoby, która jest aktywna fizycznie. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania jest zainwestowanie w wygodne i bezpieczne buty, dedykowane uprawianiu konkretnej dyscypliny.
  • Jak uniknąć kontuzji?

Rozsądek podczas treningów, prawidłowa technika ćwiczeń i korzystanie ze wsparcia trenera to rozwiązania, które są pomocne w ograniczaniu ryzyka wystąpienia kontuzji. Kluczem do sukcesu jest też zdrowa dieta, regularny wypoczynek i dbanie o prawidłową postawę podczas wykonywania codziennych czynności. Kontuzja niestety może uniemożliwić uczestniczenie w treningach przez długie miesiące. Dlatego warto zapobiegać wszelkim urazom i jak najdłużej cieszyć się zdrowym ciałem. W końcu sport to zdrowie – jednak aby rzeczywiście tak było, powinien być uprawiany rozważnie i bezpiecznie.

Przeczytaj także: