Kiedyś ludzie zwracali o wiele większą uwagę na symbolikę kolorów czy rodzajów kwiatów. Nie ma się co dziwić – w modzie są wielobarwne i wielokwiatowe bukiety, których analiza z pewnością zajęłoby trochę czasu. Jednak warto wiedzieć, co nieco o najpopularniejszych kwiatach oraz dowiedzieć się, co oznaczają konkretne kolory. W końcu kto wie, może kiedyś się nam to przyda!

Co symbolizują poszczególne kwiaty?

Nie ma nic złego w zamówieniu bukietu składającego się z kwiatów jednego rodzaju. Jednak w tej sytuacji warto postawić na tzw. “mowę kwiatów”, która umożliwi nam wyrażanie swoich uczuć i emocji. W tym celu warto znać symbolikę danych roślin. A oto siedem najpopularniejszych z nich!

Lilie

Lilie to rośliny, które od wielu lat uważano za niezwykle. Ich symbolika w dużej mierze odnosi się do aktualnego koloru rośliny. W przypadku białych kwiatów, mamy tutaj do czynienia z czystością, niewinnością i wstydliwością, która łączy się z majestatem oraz chwałą.

Znaczenie najpopularniejszych kwiatów i ich kolorówWrzosy

Symbolicznie uważa się je za kwiaty przyciągające fortunę i szczęście. Trzymane w domu, nadają mu pozytywną energię. Natomiast we współczesnym języku kwiatów, symbolizują one zdolność do dochowania tajemnicy.

Storczyki

Te egzotyczne kwiaty wyrażają jednocześnie piękno, a także bogactwo i luksus. Stanowią jeden z lepszych pomysłów na prezent lub do wiązanki ślubnej.

Goździki

Mówi się, że tuż koło dalii i astr, są to kwiaty typowe na cmentarz. Jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie! W przypadku goździków różowych możemy wyrazić swoją miłość i wdzięczność do matki. Jeśli chodzi o białe, to odnoszą się one do czystości i niewinności.

Róże

Piękne kwiaty, które dają nam szerokie pole do popisu, gdyż ich znaczenie często zależy od koloru. Czerwień idealnie sprawdzi się do romantycznych wyznań, a biel – do pokazania czystej i szczęśliwej miłości. W przypadku herbacianych róż możemy wyrazić podziw.

Tulipany

Stanowią oznak wiosny. Przypisane im się nadzieję, zaufanie, marzenia, dostatek i bogactwo. Często są postrzegane jako symbol nowych możliwości.

Chryzantemy

Kojarzą się ze smutkiem, tęsknotą, żalem i nostalgią. Najczęściej kupujemy je na pogrzeb, a później – na grób. Ich obecność często wprawia nas w zadumę nad tym, jak szybko mija ludzkie życie.

Jakie jest znaczenie kolorów we florystyce?

Za pomocą kwiatów jesteśmy w stanie wyrazić wiele emocji. Przy wyborze bukietu warto również zwrócić uwagę na kolorystykę, która może być tutaj niemą wiadomością dla odbiorcy. Oczywiście istnieje wiele popularnych kwiatów, które możemy wręczyć w określonych kolorach na określoną okazję. Jednak nie wszystkie mają dodatkowe znaczenie. Zatem, co warto wiedzieć o znaczeniu najpopularniejszych kolorów we florystyce?

  • czerwień – ponadczasowy sposób na wyznanie miłości, podkreślenie romantyzmu i głębi uczucia, a także podkreśla namiętność, gdy przygotujemy materac sprężynowy z http://sprezynowe-materace.pl/ i posypiemy go czerwonymi płatkami,
  • biel – odnosi się do niewinności, czystości i wspólnych sekretów, a najczęściej jest wykorzystywany przy wiązankach ślubnych,
  • pomarańcz – przekazuje drugiej osobie optymistyczny nastrój, radość oraz energię,
  • niebieski – wyraża spokój połączony z relaksem, ale można nim także wyrazić smutek i wierność,
  • żółć – pozwala na wyrażenie uczucia sympatii, radości i życia, ale uwaga – w odcieniu jasnożółtym oznacza fałsz oraz zawiść,
  • czerń – wywołuje jedynie negatywne emocje, gdyż jest to kolor smutku, tęsknoty, żalu i śmierci, a co więcej, można nimi wyrazić chęć zerwania z drugą osobą.

Najlepsze kwiaty do sypialni i salonu!

Praktycznie w każdym pomieszczeniu w naszym domu powinny znaleźć się kwiaty. Są one uniwersalną ozdobą, która zawsze dobrze wygląda, a dodatkowo – natlenia powietrze. Jednak najczęściej spotykamy je w dwóch pomieszczeniach, którymi jest salon i sypialnia. Jeśli chodzi o salon, to z pewnością możemy tutaj postawić na różnego rodzaju kolorowe bukiety, które niosą ze sobą energię. Pomarańcz, żółć, fiolet czy zieleń – każdy z nich idealnie się tu sprawdzi! W ten sposób dodatkowo rozświetli to pomieszczenie oraz zapewnimy mu unikalny charakter. Inną kwestią jest sypialnia. Tutaj warto postawić na zwykłe rośliny zielone, które oczyszczają powietrze z toksyn i dostarczają tlen zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Do nich zalicza się m.in. bluszcz czy skrzydłokwiat. A co z bukietami? Jeśli naprawdę chcemy, to możemy wykorzystać uspokajający błękit lub namiętną czerwień. Kwestia ta zależy od indywidualnego podejścia, bo możemy wykorzystywać je na przemian. Jeśli planujemy upojną noc na wygodnym materacu z https://abcsnu.pl/12-materace-sprezynowe, to najlepiej postawić na czerwone róże. W końcu nic nie stworzy tak intymnego nastroju!

Zapewne większość z nas jest zdziwiona tym, że faktycznie kwiaty oraz ich kolor mogą wyrazić tak wiele uczuć. Nic zatem dziwnego, że są unikalnym rozwiązaniem wielu problemów! Chcemy subtelnie wyznać komuś uczucia? Postawmy np. na czerwone róże! Pamiętajmy jednak, że nie są one jedyną opcją.

Przeczytaj także: Modna sypialnia – najciekawsze inspiracje oraz trendy w aranżacji sypialni