Wiele osób, które decyduje się na posiadanie zwierzaka, zastanawia się, które rozwiązanie będzie lepsze – adopcja czy zakup. Tego typu wątpliwości są jak najbardziej uzasadnione. Decyzja o zakupie bądź adopcji pupila powinna być dobrze przemyślana. Poza tym każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Zdecydowana większość preferuje rozwiązanie dotyczące zakupu zwierzaka, jednakże adopcja również posiada wiele mocnych stron. W tym artykule zapoznasz się z wadami i zaletami adopcji zwierząt.

Adopcja to zapewnienie lepszego życia dla zwierzaka

Schroniska dla zwierząt dosłownie pękają w szwach. Zresztą nie ma co ukrywać – zwierzęta nie posiadają w nich najlepszych warunków. Są zmuszone siedzieć w niedużych, nie do końca przytulnych klatkach, często brakuje im również jedzenia, a wolontariusze zajmujący się schroniskiem nie zawsze są w stanie poświęcić stuprocentową uwagę każdemu zwierzakowi. Poza tym trafiają one do schroniska z różnych powodów. Często są to przybłędy lub zwierzęta, które doświadczyły złego traktowania ze strony człowieka. Pobyt w schronisku to dla nich ogromna trauma, dlatego też adoptując pupila, praktycznie ratujesz mu życie. Taka decyzja jest jak najbardziej pochwalana i pod tym względem o wiele lepsza od rozwiązania w postaci zakupu zwierzaka. Żadne schronisko nie zapewni psu czy kotu takich warunków, które znajdzie w prawdziwym domu. Nowi właściciele mogą mu poświęcić całkowitą uwagę. Zwierzak staje się oczkiem w głowie – chcemy zapewnić mu wszystko co najlepsze oraz sprawić, aby mógł być szczęśliwy oraz czuć się bezpiecznie. Ponadto zdecydowaną przewagą adopcji nad zakupem zwierzaka z hodowli jest fakt, iż jeśli nie kupimy rasowego pupila, na pewno kupi go ktoś inny. W przypadku adopcji istnieje możliwość, że zwierzak otrzymuje jedyną szansę na lepsze życie.

Adopcja to tańsza alternatywa

Wady i zalety adopcji zwierzątDużą zaletą adopcji jest również brak jakichkolwiek kosztów związanych z zakupem. Krótko mówiąc, pies czy kot ze schroniska jest po prostu tańszy. Niektóre schroniska oddają zwierzaki całkowicie bezpłatnie, inne z kolei proszą o tzw. opłatę adopcyjną. Jednakże trudno zaprzeczyć, że adopcja to o wiele tańsza alternatywa dla zakupu pupila. Nie ma też w tym nic złego. Wiele osób marzy o posiadaniu swojego czworonoga, ale nie stać je na duży wydatek. Wtenczas adopcja stanowi doskonałe rozwiązanie. Co więcej, pieniądze, które przeznaczylibyśmy na sam zakup zwierzaka, możemy spożytkować w o wiele rozsądniejszy sposób np. przeznaczyć na dobrą jakościowo wyprawkę dla pupila.

Zwierzak z adopcji jest odchowany

Dużą zaletą adopcji jest również fakt, iż zwierzak ze schroniska jest odchowany. Co to znaczy? Decydując się na adopcję pupila, mamy możliwość zdecydować, jaki jego temperament nam odpowiada. Udając się do schroniska, poznajemy charakter poszczególnych czworonogów. Możemy zobaczyć, czy konkretny zwierzak jest nieśmiały czy bardziej pewny siebie. Poza tym wolontariusze pracujący w schronisku znają każdego zwierzaka na wylot i mogą podpowiedzieć nam, który pupil byłby dla nas najlepszym wyborem. Ponadto adopcja wiąże się zazwyczaj z przejęciem opieki nad dorosłym psem niż nad szczeniaczkiem. Jest on więc bardziej stabilny emocjonalnie i nie sprawia aż tylu problemów. Wychowywanie malucha od podstaw bywa nieraz trudniejsze.

Problemy behawioralne, czyli duże ryzyko

Nietrudno zaprzeczyć, że adopcja zwierzaka wiąże się z dużym ryzykiem. Dlaczego? Gdyż nie wiemy, co przeżyły zwierzęta, które trafiły do schroniska. Każdy pupil jest zupełnie inny i doświadczył własnej historii, która ma wpływ na to, jak obecnie się zachowuje. Dlatego też zwierzęta ze schroniska mogą wykazywać pewne problemy behawioralne, z którymi na początku trudno się uporać. Szczególnie trudne może to być dla osób, które wcześniej nie posiadały żadnych zwierząt w domu, a zwierzak ze schroniska jest ich pierwszym pupilem. Nierzadko bywa także tak, że nowi właściciele szybko rezygnują z opieki nad zwierzakiem, gdyż przytłacza ich trud związany z adaptacją czworonoga. Zwierzak może również nie wykazywać chęci do jakiejkolwiek współpracy. Nie będzie skory do akceptacji nowych właścicieli i posłuszeństwa. Może także się bać, jeśli przed pojawieniem się w schronisku doświadczył krzywdy ze strony człowieka. Adoptując zatem zwierzę, trzeba liczyć się z tym, że mogą wystąpić pewne trudności z przystosowaniem zwierzaka do nowego środowiska – jest to zdecydowanie największy minus.

Problemy zdrowotne

Wadą adopcji zwierzaka ze schroniska są również często jego problemy zdrowotne. Z racji nie najlepszych warunków panujących w schroniskach oraz braku funduszy na opiekę medyczną dla zwierząt, adoptowane psy i koty nie wykazują się najlepszym zdrowiem. Decydując się na adopcję, nie znamy także historii chorób pupila. Różne schorzenia mogą wyjść dopiero po czasie, dlatego też tak ważne jest to, aby z nowo adoptowanym zwierzakiem wybrać się jak najszybciej do weterynarza. Nie zapominajmy również o zapewnieniu naszemu pupilowi wszystkiego, co najlepsze. Jeśli zwierzak będzie spał z Tobą w jednym łóżku, zdecyduj się na zakup odpowiedniego materaca. Na tej stronie: http://www.sleepinghouse.pl/ z pewnością znajdziesz właściwy produkt. Z kolei pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/137-materace-160×200 znajdują się modele w rozmiarze 160×200. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję dotyczącą wspólnego wypoczynku z pupilem, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem: https://sleepinghouse.pl/artykul/wady-i-zalety-spania-z-kotem-lub-psem. Dowiesz się w nim o zaletach oraz wadach spania z kotem lub psem.

Metody adopcyjne nie zawsze są dobre

Adopcja wiąże się z dużym ryzykiem nie tylko ze strony wychowywania nowego pupila, ale również z tej związanej z samym przebiegiem adopcji. Okazuje się bowiem, że metody adopcyjne nie zawsze są dobre. Często schroniska zatajają pewne informacje, aby jak najszybciej znaleźć dla pupili nowych właścicieli. Problem dotyczy także samego promowania psów oraz kotów ze schroniska – przedstawiane nam są dramatyczne historie, które mogą powodować pewne wyrzuty sumienia. Wtenczas wielu ludzi bez większego rozeznania w sytuacji, decyduje się na spontaniczną adopcję pupila.

Adopcja zwierzaka to bez wątpienia dobra sprawa, która daje pupilowi szanse na nowe, lepsze życie. Tego typu decyzja powinna być jednak dokładnie przemyślana – trzeba mieć świadomość, jakie konsekwencje może pociągnąć za sobą adopcja czworonoga.