Planowanie ślubu to niezwykle ekscytujący czas w życiu każdej pary. Zaręczeni marzą o tym, aby ich wielki dzień był niezapomniany i idealnie zorganizowany. Jednak przed przystąpieniem do realizowania konkretnych elementów ślubu czy wesela, należy ogólnie zaplanować całą uroczystość oraz przyjęcie. Wybór odpowiednich kroków i priorytetów może okazać się niełatwym zadaniem, zwłaszcza gdy nie ma doświadczenia w organizacji takiego wydarzenia. Od czego zacząć? Jak zaplanować piękny ślub i wesele pełne emocji? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł!

1. Budżet

Planowanie tak wielkiego i ważnego wydarzenia, warto rozpocząć od wyznaczenia budżetu. Wiadomo, że u każdej pary może on się lekko różnić, ponieważ w grę wchodzą odłożone pieniądze oraz ewentualna pomoc rodziców. Usiądźcie razem i przeanalizujcie, ile środków posiadacie sami, a ile jeszcze byście potrzebowali. Niektóre pary biorą nawet kredyty, aby ślub i wesele było, jak z bajki! Pamiętajcie, że budżet obejmuje nie tylko koszty samej ceremonii i przyjęcia weselnego, ale również takie aspekty jak suknię ślubną i ewentualnie sukienkę na poprawiny, garnitur, zaproszenia, dekoracje, muzyków czy fotografa. Warto rozważyć, czy zamierzacie zorganizować dużą i hucznie obchodzoną uroczystość, czy może bardziej kameralne i intymne wydarzenie, w którym wezmą udział tylko wasi najbliżsi.

2. Preferowany termin ślubu

Wybranie odpowiedniej daty ślubu i wesela jest uzależnione od kilku elementów. Przede wszystkim dostępności dat w kościele czy urzędzie, a także w wybranej sali weselnej. Drugim aspektem jest pogoda, ponieważ jedni preferują gorące letnie miesiące, a inni woleliby wziąć ślub zimą w otoczeniu pięknego śniegu. Zorientujcie się również w różnych wydarzeniach, wyjazdach czy innych zobowiązaniach najbliższej rodziny: rodziców, rodzeństwa, dziadków czy wujostwa, aby mogli oni uczestniczyć w tak ważnym dla Was dniu.

3. Lista gości

Planowanie ślubu - od czego zacząć?Śluby i wesela są naprawdę różne, a jest to spowodowane wieloma czynnikami, między innymi ilością gości. Jedni organizują huczne wesela, na których jest ponad 100 osób, a inni decydują się na zaproszenie tylko najbliższych. To, co wybierzecie, zależy oczywiście tylko od Was! My jednak twierdzimy, że im mniej, tym lepiej. Niezapraszanie cioć i wujków, których widziało się raz w życiu i to na swoich własnych chrzcinach, nie jest niczym złym! Dzięki okrojonej liście gości zapewnicie sobie większy komfort, a pamiętajcie, że to jest Wasz dzień! Dodatkowo mniej gości oznacza mniej wydanych pieniędzy, co może być kluczowe, jeśli macie dość mały budżet!

4. Styl ślubu

Styl ślubu i wesela jest również bardzo ważny. Możecie postawić na romantyczny klimat albo wybrać coś zupełnie innego, np. ciemne kolory. Od lat bardzo popularne jest zorganizowanie wesela w zamku, gdzie każda Panna Młoda będzie mogła poczuć się jak księżniczka!

5. Miejsce ceremonii

Wybór miejsca ceremonii to bardzo ważny aspekt organizacji każdego ślubu. Jeśli planujesz ślub kościelny, to wybierz swoją parafię lub kaplicę bliską Twojemu partnerowi/partnerce. W pobliżu z pewnością znajdziecie wspaniałą salę, które z łatwością pomieści wszystkich waszych gości i spełni wasze wszelkie oczekiwania. Bierzesz ślub cywilny, a nie chcesz, żeby odbywał się w mało atrakcyjnym urzędzie? Śmiało możesz poprosić urzędnika, aby udał się w wasze miejsce, gdzie chcecie wziąć ślub! Oczywiście będzie to pewnie wymagało dodatkowej opłaty, jednak uwierz nam, że będzie warto. Dlaczego? Dzięki temu możesz wziąć ślub na plaży, na łące, czy wśród ukochanych gór. To, co wybierzesz, zależy tylko od Ciebie!

6. Suknia ślubna i garnitur

W dniu ślubu i wesela jednymi z najważniejszych elementów jest oczywiście ubiór pary młodej. Jeśli chodzi o suknię ślubną, warto zacząć poszukiwania odpowiednio wcześnie, ponieważ wybór odpowiedniego modelu może zająć trochę czasu. Przejrzyj czasopisma ślubne, odwiedź kilka stron internetowych i udaj się do stacjonarnych salonów z sukniami ślubnymi, a wtedy na pewno znajdziesz kilka inspiracji, a może nawet tę jedną wymarzoną. Pamiętaj, że suknie ślubne często wymagają wielu przymiarek i dostosowania do Twojej sylwetki, dlatego im wcześniej zaczniesz, tym lepiej! W przypadku garnituru dla pana młodego warto zwrócić uwagę na detale, takie jak fason, kolor, tkanina i dodatki, które idealnie wpasują się w styl całego wydarzenia.

7. Zaproszenia ślubne

Zaproszenia ślubne są nie tylko praktycznym narzędziem informacyjnym, gdzie goście znajdą wszystkie najpotrzebniejsze informacje dotyczące tak dla was ważnego dnia, ale także pierwszym wrażeniem, jakie otrzymają. Dobierzcie odpowiedni styl, kolorystykę i wzór zaproszeń, które oddadzą charakter waszego święta. Jeśli kochacie przyrodę, to możecie dodać elementy kwiatowe do swoich zaproszeń, natomiast jeśli uwielbiacie razem podróżować, to zaproszenie wykonane na wzór biletu samolotowego może być idealnym wyborem! Nie zapomnijcie o umieszczeniu wszystkich niezbędnych informacji, takich jak data, godzina, miejsce ceremonii i przyjęcia, a także dane kontaktowe do potwierdzenia obecności. Starajcie się wysłać zaproszenia z odpowiednim wyprzedzeniem, aby goście mieli wystarczająco czasu na zastanowienie się.

Ślub i wesele to pełne emocji wydarzenia, po których każdy, zarówno państwo młodzi, jak i goście, zasługują na odpowiedni odpoczynek. A to zapewnić może łóżko 90×200 cm, o którym więcej dowiesz się na tej stronie: https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200. Każdy oczywiście zasypia w inny sposób i niektórym przyda się lekka pomoc w postaci lekkiej muzyki, o której więcej przeczytasz tutaj: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/90_muzyka-relaksacyjna-lekiem-na-bezsenno%C5%9B%C4%87. Serdecznie zapraszamy!