Zerwanie z partnerem wcale nie jest łatwą sztuką, a często przebiega ono w napiętych warunkach, którym towarzyszą silne emocje, takie jak: smutek, gniew, rozczarowanie itp. Zakończenie związku jest też często jednym z najtrudniejszych momentów w życiu. Jednakże ze względu na powód, który doprowadził do zerwania z drugą połówką, warto podejść do tematu ze spokojem i szacunkiem. Ciężko jednak wskazać na jedno rozwiązanie, które pokazuje, jak prawidłowo zakończyć związek, gdyż każde takie rozstanie niesie ze sobą pewne minusy. W tym artykule podpowiadamy, co zrobić, aby zerwanie z partnerem przebiegło w sposób minimalizujący szkody dla obu stron.
Wskaż dobry powód
Nikt z nas nie pozostaje bez wad i naprawdę trudno utworzyć idealny związek, w którym każda ze stron jest w stu procentach zadowolona. Chodzi jednak o to, aby zachęcać partnera do lepszych zmian i akceptować to, że jednak różni się pod wieloma względami od nas. Jeżeli nie potrafimy odpuścić drugiej połówce jej pewnych słabszych stron, a nawet bardzo przeszkadzają nam jej niektóre cechy, mogą one stanowić powód do zakończenia związku. Zastanówmy się jednak, czy ten powód jest aż tak poważny. Może przeszkadza Ci, że partner lub partnerka nie sprząta po sobie brudnych skarpetek? Wydaje się to być dosyć błaha kwestia, którą można wspólnie przepracować, a która z drugiej strony nie wpływa bezpośrednio na Waszą relację. Jeśli każdy swój związek będziemy kończyć z tego typu powodów, nigdy nie będziemy w stanie utworzyć stałej i dobrej relacji. Warto zatem dobrze zastanowić się nad powodem, dla którego chcemy zerwać z drugą połówką.
Dokładnie przemyśl swoją decyzję
Pod wpływem silnych emocji często dokonujemy nieprzemyślanych i niemądrych decyzji, a wkrótce sami się przekonujemy, że popełniliśmy błąd. Dlatego też nie powinniśmy podejmować pochopnych wyborów dotyczących rozstania z partnerem. Jest to jednak poważna decyzja, a dokonana bez wcześniejszego zastanowienia się może zmienić całe nasze życie i w większym stopniu zranić drugą połówkę. Ważne jest to, aby dobrze rozpracować nie tylko powód rozstania, ale również inne kwestie i problemy pojawiające się w czasie związku. Powinniśmy także zadać sobie takie pytania: czy rozstanie przyniesie nam ulgę, czy jest to dla nas lepsze, czy kochamy tę osobę? Może być też tak, że mimo silnych uczuć, którymi darzymy partnera, związek widocznie podupada, a druga strona nie wykazuje żadnego zainteresowania w tej sprawie. Zastanów się, czy jesteś pewny swojej decyzji, czy jednak pojawiają się wątpliwości, które mogą oznaczać, że nie jest to właściwy wybór.
Otwarta komunikacja
Jeżeli już uda Ci się podjąć decyzję o zakończeniu związku, zaplanuj otwartą rozmowę ze swoim partnerem, w której zapoznasz go ze swoim stanowiskiem. Warto jednak jeszcze wcześniej podjąć inicjatywę i zasugerować drugiej połówce, że przeszkadzają nam pewne kwestie w relacji. Próba naprawy jest tutaj bardzo kluczowym czynnikiem. Dopiero jeśli ona zawiedzie, powinniśmy rozważać zakończenie związku. Nie należy ukrywać się ze swoimi uczuciami przed partnerem, nawet jeśli to on w głównej mierze odpowiada za nasz stan emocjonalny. Otwarta komunikacja to priorytet, który pozwoli Wam spokojnie zakończyć związek bez większych zaskoczeń. Podczas „pożegnalnej” rozmowy unikaj też owijania w bawełnę i staraj się mówić wprost. Aby dobrze zakończyć związek, warto wypowiedzieć bezpośrednio te trzy słowa: „zrywam z tobą”. Nasz komunikat musi być jasny, aby były partner zrozumiał, że relacja jest naprawdę skończona. Warto też powiedzieć, dlaczego podjęliśmy taką decyzję, choć z pewnością powód, dla którego zakończyliśmy związek, był już nieraz omawiany.
Pamiętajmy o szacunku
Gdy zrywamy z partnerem, często targają nami złe emocje, przez co zapominamy o szacunku. Obwiniamy i krytykujemy drugą połówkę, nie zdając sobie sprawy, że sami w tym momencie nie jesteśmy perfekcyjni. Widzimy wyłącznie winę drugiej osoby oraz powód, dla którego zakończamy związek. W tym wszystkim trudno nam jest zauważyć własne niedoskonałości. Szacunek jest jednak kluczowy dla przejścia sprawy w sposób łagodny. Zerwanie z przytupem jest bardziej niekorzystne dla obu stron i przechodzimy je w gorszy sposób. Czas po zakończeniu związku również jest wówczas dla nas trudniejszy. Nawet mimo wad byłego partnera powinniśmy jednak darzyć go szacunkiem i wykazywać się empatią. W końcu on też z pewnością przeżywa to wydarzenie na swój sposób. Reaguj spokojnie i postaraj się go wysłuchać. Unikaj też manipulacji emocjonalnej. Powinniśmy szanować decyzje i uczucia przeciwnej strony, nawet jeśli są dla nas ciężkie do zaakceptowania.
Wybór właściwego czasu i miejsca
Moment zakończenia związku jest bez dwóch zdań trudny, jednak staje się to tym bardziej kłopotliwe, jeśli ma miejsce w nieodpowiednim czasie i miejscu. Rozmowa musi przejść tylko w cztery oczy i w spokojnym otoczeniu. Powinniście móc swobodnie rozmawiać, dlatego też warto wybrać ustronne miejsce. Nie angażujmy tutaj także osób trzecich, przez które, nawet jeśli są nam bliskie, możemy my, jak i nasz partner, czuć się nieswojo. Przede wszystkim nie zrywajmy z drugą połówką przy rodzinie i przyjaciołach. Jeśli chcemy ich poinformować o zakończonej relacji, zrobimy to w późniejszym czasie. Starajmy się także unikać konfrontacji w miejscach publicznych czy w miejscu pracy partnera. Rozmowa powinna przebiegać w spokojnym sposób w odosobnieniu.
Z kolei w trosce o nasz stan emocjonalny po zakończeniu związku, nie powinniśmy zapominać o zdrowym śnie, który ma duży wpływ na ludzkie samopoczucie. Kluczową rolę odgrywa tutaj jednak dobór odpowiedniego materaca. Jeśli szukasz dla siebie modelu w rozmiarze 90×200, pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200 niewątpliwie znajdziesz idealne rozwiązanie.
Zerwanie z partnerem to trudny krok, który wymaga empatii, szacunku i otwartej komunikacji. Istotne jest także to, aby dobrze przemyśleć własną decyzję i aby nie była ona dokonywana pochopnie. Prawidłowe zakończenie związku może pomóc w rozpoczęciu nowego rozdziału w życiu obu stron, pozwalając im na rozwój i poszukiwanie szczęścia w przyszłości.
Przeczytaj także: