Wiele osób uważa, że Mazury to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Nic zatem dziwnego, że chętnie wybieramy się tam na wakacje. Sporty wodne, rejsy jachtem, bogata historia czy kultura – wszystko zachęca do przyjechania w to miejsce. Zatem, co warto zobaczyć na mazurach i dlaczego powinniśmy je odwiedzić.

Dlaczego warto odwiedzić Warmię i Mazury?

Mazury są znane z tego, że oferują ciche i spokojne otoczenie. Dzięki temu są niemalże idealnym miejscem na relaks z dala od zgiełku miasta. Jednak to nie jedyny powód, dla którego tak wiele osób co roku wybiera się w to miejsce. A o czym jeszcze warto wiedzieć?

Piękna okoliczność przyrody przez cały rok

Lasy Mazurskie wyróżniają się ciekawymi roślinami oraz licznymi gatunkami ptaków czy innych zwierząt. Za leśnych mieszkańcu mazur uważa się m.in. jelenie, łosie i puchacze. Region ten ma wiele odosobnionych miejsc, które będą idealne na romantyczny spacer lub sesję zdjęciową.

Bogactwo jezior, raj dla wędkarzy i nie tylko

Mazury słyną z przepięknych jezior, które pozwalają na uprawianie sportów wodnych czy wędkarstwa. Ich obecność zdecydowanie ucieszy także osoby, które uwielbiają spacerować po brzegach wód!

Wakacje na Mazurach? Czemu nie!Zabytki na Mazurach

Swój czas wolny możemy spędzać nie tylko na łonie natury, ale także na zwiedzaniu różnych miejscowości. Znajdziemy tam piękne zabytki, które z pewnością opowiedzą nam ciekawą historię.

Rzut kamieniem od morza

Wybierając się na długi urlop na Mazury, możemy również zahaczyć o polskie morze. W zależności od umiejscowienia naszego hotelu lub domku będzie ono znajdowało się stosunkowo niedaleko z uwagi na samą lokalizację Mazur.

Kuchnia mazurska

Każdy region Polski ma swoje specjały. Na mazurach możemy raczyć się przede wszystkim smakiem świeżych ryb słodkowodnych, które zostały złowione w okolicznych jeziorach. Warto spróbować tutaj także białą kiełbasę w piwie czy dzyndzałki warmińskie.

Ciekawe miejsca na Mazurach

Będąc na urlopie, musimy w pierwszej kolejności zadbać o zdrowy i spokojny sen. Komfortowe materace www.sleepinghouse.pl/164-materace-100×190-cm oraz inne akcesoria sypialniane w duże mierze wpływają na jego jakość. Jest to niezwykle ważne z uwagi na fakt, iż komfortowy wypoczynek gwarantuje właściwą regenerację pod kątem fizycznym i psychicznym. W ten sposób mamy energię i chęci do zwiedzania niesamowitych miejsc na Mazurach. A o jakich warto pamiętać?

Piramida w Rapie

Jest to mauzoleum rodu baronów von Fahrenheid, które zostało zbudowane w 1811 roku. Było wzorowane na piramidach starożytnego Egiptu, przez co spełnia te same kąty nachyleń ścian.

Święta Lipka

według legendy nazwa ta odnosiła się do drzewa, na którym w tajemniczy sposób pojawiła się drewniana rzeźba Maryi. Ponoć pod tym drzewem odbywały się cuda. Pod koniec XVII wieku z kapliczki powstał barokowy, bogato zdobiony kościół.

Pałac w Drogoszach

Budowę obecnego pałacu rozpoczęto w 1710 roku. W zachodnim skrzydle był teatr, a obszerna biblioteka znajdowała się po wschodniej stronie. Na południe od pałacu rozciąga się wielki park krajobrazowy, a w barokowych ogrodach znajdziemy przyciągające uwagę rzeźby z piaskowca oraz wazony.

Mosty w Stańczykach

Mosty zbudowane w latach 1912-1918 przypominają rzymskie akwedukty i dumnie wznoszą się nad Puszczą Romincka.

Pałac w Sztynorcie

Pałac był własnością rodziny Lehndorffów. Na jego terenie znajduje się wielki park z herbaciarnią, a w pobliżu jest najstarsza na Mazurach aleja dębowa.

Bunkry Mamerki

Zostały zbudowane ok. 20 km na północny wschód od Wilczego Szańca, nad brzegiem jeziora Mamry. Siedziba posiada 200 budynków z ok. 30 zbrojonymi budynkami i bunkrami. Był to schron przeciwlotniczy, który zamieszkiwało wysokie dowództwo Wehrmachtu oraz szefowie Sztabu Generalnego kiedy Hitler był w Wilczym Szańcu.

Zamek w Kętrzynie

Na zwęglonych szczątkach pruskiej, zbrojnej wioski Krzyżacy postawili drewniany fort. Dziś jego miejsce zajmuje ufortyfikowany kościół św. Jerzego. W 1357 roku podjęto budowę murowanego zamku w południowo-wschodnim narożniku miejskich murów obronnych. Zamek, ufortyfikowany kościół i mury miejskie są w bardzo dobrym stanie.

Bez dwóch zdań województwo warmińsko-mazurskie to wyjątkowo urokliwe miejsce, które jest znane głównie z występowania licznych jezior czy lasków. Jednak tak naprawdę każdy z nas znajdzie powód, aby przyjechać tutaj na urlop i zobaczyć to miejsce!

Przeczytaj także:

  1. Fazy snu, czyli jak spać, by rano obudzić się wypoczętym?
  2. Dla kogo miękki materac będzie odpowiedni? Charakterystyka materacy miękkich
  3. Czym jest materac antyalergiczny? O czym pamiętać wybierając materac dla alergika?