Zmiana pracy to często bardzo trudny etap w dorosłym życiu każdego człowieka. Cały proces jest stresujący i wymagający, a zwłaszcza dla osób, które niekoniecznie lubią zmiany w swoim najbliższym otoczeniu. Jednak niektóre sytuacje wręcz zmuszają nas do zaczęcia poszukiwań nowego miejsca pracy, dlatego warto wiedzieć, jak się do tego przygotować i mieć świadomość, co może Cię czekać. W poniższym artykule dowiesz się jak sprawnie i bez zbędnych nerwów zmienić pracę, jak przygotować się do nowego stanowiska oraz na co musisz być przygotowanym, ponieważ ten cały proces wcale nie jest taki łatwy. Jeśli jesteś ciekawy tego tematu, to koniecznie czytaj dalej!

Jakie mogą być przyczyny chęci zmiany pracy?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn, dla których ludzie decydują się na zmianę pracy. Te motywacje mogą być bardzo różne i zależą przede wszystkim od indywidualnych potrzeb, aspiracji oraz sytuacji życiowej. Poniżej znajdziesz kilka najczęstszych przyczyn, dla których ludzie decydują się na zmianę swojej dotychczasowej pracy!

  • Brak satysfakcji zawodowej – wiele osób może odczuwać brak satysfakcji zawodowej, czyli po prostu wykonywanie obowiązków nie sprawia im przyjemności i radości. Gdy obecne stanowisko nie spełnia oczekiwań, to znaczna część pracowników zastanawia się nad odejściem.
  • Rozwój zawodowy – znaczna część pracowników pragnie rozwijać się zawodowo nawet po kilkuletnim stażu na swoim obecnym stanowisku. Jeśli nie otrzymują takiej możliwości, to również zastanawiają się nad zmianą miejsca pracy, na takie, które umożliwi im poszerzanie swoich umiejętności.
  • Niezadowalające warunki pracy – problemy z atmosferą w miejscu pracy, brakiem zrozumienia ze strony przełożonych czy niewłaściwe warunki pracy mogą być silnym bodźcem do poszukiwania nowego zatrudnienia, ponieważ nikt nie lubi czuć się źle w miejscu, w którym spędza znaczną część swojego dnia oraz życia.
  • Zmiana branży lub ścieżki kariery – inną przyczyną chęci zmiany pracy może być przebranżowienie się oraz znalezienie innej ścieżki kariery.
  • Niska pensja – kiedy praca nieadekwatnie wynagradza wkład w nią włożony, pracownik może zdecydować się na poszukiwanie lepiej płatnej alternatywy.

Czy każdy musi zmieniać pracę co jakiś czas, aby móc się dalej rozwijać?

Zmiana pracy - jak się do tego przygotować i co może Cię czekać?Nie, nie każdy musi zmieniać pracę co jakiś czas, aby się rozwijać. Wybór pozostawania na danym stanowisku przez dłuższy okres może być uzasadniony i przynieść wiele korzyści. Bardzo ważne jest jednak to, aby zrozumieć, że rozwój zawodowy może przybierać różne formy, a zmiana pracy, to jedynie jedna z możliwości. W niektórych firmach istnieją różne ścieżki kariery, programy szkoleniowe i możliwości awansu wewnętrznego. Pozostawanie w jednej firmie może być okazją do zdobycia nowych umiejętności i awansu, a to równoznaczne jest z lepszą wypłatą, premiami i innymi dodatkami. Dla niektórych osób stabilność w pracy i możliwość kontynuowania projektów, w które mocno się wcześniej zaangażowały, jest już dużym sukcesem zawodowym. W niektórych branżach lub obszarach zawodowych wartościowe jest bycie specjalistą w jakiejś dziedzinie. Długi staż w jednej dziedzinie może prowadzić do zdobycia unikalnej wiedzy i doświadczenia, zwłaszcza jeśli uczestniczymy w licznych kursach i warsztatach doszkalających. Zamiast zmieniać pracę, można się rozwijać, ucząc się nowych umiejętności i zdobywając dodatkowe kwalifikacje bez konieczności zmiany miejsca zatrudnienia, dlatego najpierw zastanów się kilka razy, czy odejście z obecnej firmy jest naprawdę konieczne.

Jak przygotować się do zmiany pracy?

Przygotowanie się do zmiany pracy składa się z kilku elementów, przez które koniecznie musisz przejść. Po pierwsze określ, co chciałbyś osiągnąć, przechodząc na nowe stanowisko. Czy zależy Ci na rozwoju zawodowym, zmianie branży, lepszej pensji czy może na znalezieniu bardziej satysfakcjonującej pracy? Drugi krok to określenie swoich umiejętności, zarówno tych zawodowych, jak i miękkich, czyli np. asertywność i kreatywność. Określ, w czym jesteś silny, a gdzie może być miejsce na dalszy rozwój. Następnie stwórz nowe CV, które będzie zawierało wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym nowy pracodawca bardzo dobrze Cię pozna. Skoncentruj się na osiągnięciach, umiejętnościach i doświadczeniu, które są niezwykle istotne. Kolejnym punktem jest przeglądanie różnych ofert pracy. Nie będzie to trwało godzinę czy dwie, a może zająć nawet kilka tygodni, ale z całą pewnością znajdziesz stanowisko, które będzie Cię satysfakcjonować. Nawiąż, jeśli to oczywiście możliwe, kontakty z ludźmi z branży, do której masz zamiar się przenieść – to z całą pewnością pomoże Ci się lepiej wdrożyć do pracy, a może nawet dzięki tym znajomościom znajdziesz satysfakcjonujące Cię zajęcie. Koniecznie przygotuj się także do rozmowy kwalifikacyjnej, odpowiadając wcześniej odpowiedzi na potencjalne pytania, które może zadać Ci rekruter. Bardzo istotne jest również przygotowanie się do ewentualnej luki bezrobotności. Zabezpiecz swoje finanse, zastanów się nad oszczędnościami i oceń swoją sytuację finansową przed podjęciem decyzji o zmianie pracy. Jeśli czujesz, że potrzebujesz dodatkowej pomocy w planowaniu kariery, skorzystaj z usług doradcy zawodowego, który pomoże Ci znaleźć najlepsze dla Ciebie stanowisko. Naszą ostatnią poradą dotyczącą przygotowania się do zmiany pracy, jest elastyczne podejście, ponieważ taka umiejętność, a dodatkowo otwartość mogą być kluczowe w tym całym procesie.

Gdzie poszukiwać nowych ofert pracy?

Pracę możesz znaleźć w naprawdę różnych miejscach. Jednym z nich jest Internet, gdzie swoje oferty wrzucają potencjalni pracodawcy na różne portale. Możesz również szukać pracy bezpośrednio na stronie firmy, która konkretnie Cię interesuje. W większych miastach organizowane są targi pracy, na których możesz nawiązać kontakt z przedstawicielami różnych firm. Standardowo możesz również udać się do urzędu pracy i tam również znaleźć różne oferty zatrudnienia.

W tym wymagającym czasie pamiętaj o optymalnym odpoczynku, który zapewni Ci dobry materac 90×200 cm. Znajdziesz go w sklepie ABCsnu, który jest jednocześnie producentem wielu świetnej jakości artykułów sypialnianych. Swoje nowe łóżko możesz również zakupić w sklepie stacjonarnym, znajdującym się w mieście Jelenia Góra. Serdecznie zapraszamy!

Przeczytaj także: Łóżka drewniane.