W dzisiejszych czasach mało kto wyobraża sobie codzienne funkcjonowanie bez muzyki. Słuchanie radia w czasie jazdy czy ulubionej playlisty na słuchawkach na spacerze zdecydowanie umila czas. Często zdarza nam się mimowolnie podrygiwać w rytm muzyki, a nawet zdarza się wstać i potańczyć. Jest to jedna z najbardziej naturalnych form ruchu, która dla jednych osób jest pasją czy miłym sposobem spędzania czasu, a dla innych – inwestycją w zdrowe ciało lub sportem turniejowym. Pozwala również na wyrażenie swoich emocji, a także traktuje się go jako sztukę. Zatem, co warto o nim wiedzieć?
Czym jest taniec?
Każdy z nas kiedyś tańczył – czy to w łazience przed lustrem lub w swoim pokoju, czy też na imprezach. Jednak czy kiedykolwiek się zastanawialiśmy, czym on tak naprawdę jest? Taniec stanowi układ rytmicznych ruchów ciała, które mogą powstawać świadome lub spontanicznie, pod wpływem bodźców emocjonalnych. Stanowi jedną z wielu form aktywności fizycznej, która odbywa się przy muzyce. Pozwala na wyładowanie emocji oraz synchronizację ciała. Wielu z nas zastanawia się, czy jest to sport dla każdego. Jak się okazuje – tak! Szkoły tańca przyjmują na naukę dzieci już od trzeciego roku życia. Jeśli nasze dziecko ma tendencję do podrygiwania w rytm muzyki, to warto się zastanowić nad zapisaniem swojej pociechy na taki kurs. Dodatkowo musimy mieć na uwadze stan nóg, w tym deformacje czy bardzo chore stawy. Oprócz tego nie ma większych przeciwwskazań do tańca! W zależności od naszej kondycji, preferencji czy predyspozycji, możemy wybrać odpowiedni styl. A czym one się różnią oraz jakie są obecnie najpopularniejsze?
Najpopularniejsze style tańca
Wyróżnia się wiele gatunków tańca, a każdy z nich jest innych. Różnica polega przede wszystkim na ruchach oraz stopniu zaawansowania. Obecnie do najpopularniejszych stylów tańca zalicza się:
- samba,
- rumba,
- salsa,
- cha-cha,
- breakdance,
- dancehall,
- walc angielski lub wiedeński,
- jive,
- tango,
- quickstep,
- flamenco,
- swing,
- bachata,
- twist.
Dużą popularnością cieszą się także formy tańca, które można uprawiać w ramach zajęć fitness. Zalicza się do nich najczęściej zumbę, taniec brzucha oraz pole dance.
Dlaczego warto zainteresować się tańcem?
Najprościej mówiąc – taniec stanowi inwestycje w dobrostan fizyczny, jak i psychiczny człowieka. Nic zatem dziwnego, że wielu z nas uważa go za lekarstwo na wszelkiego rodzaju troski. Jednak, jak dokładnie wpływa na nasz organizm? Otóż przyczynia się przede wszystkim do:
- zredukowania tkanki tłuszczowej poprzez poprawę metabolizmu oraz spalanie kalorii,
- wyrzeźbienia sylwetki, poprawę kondycji, gibkości oraz elastyczności,
- wzmocnienia mięśni brzucha, grzbietu, łydek i ramion,
- wzmocnienia odporności oraz poprawy pracy serca,
- redukcję stresu oraz pobudzenie wydzielania endorfin,
- pozbycia się negatywnych myśli,
- zwiększenia pewności siebie oraz poczucia własnej wartości,
- nawiązywania kontaktów towarzyskich,
- zmniejszenia poczucia samotności czy izolacji.
Warto również zaznaczyć, że jak każdy sport, przyczynia się do poprawy jakości snu. W ten sposób jesteśmy w stanie właściwie funkcjonować w ciągu dnia oraz cieszymy się ogromną ilością energii. Efekt dodatkowo potęguje odpowiednio dopasowana do nas kołdra na lato czy poduszka ergonomiczna.
Taniec jako forma sztuki
W kontekście tańca często przewija się koncepcja sztuki. Stanowi ona dziedzinę działalności ludzkiej, która uprawiana jest przez artystów. Tak naprawdę nie istnieje jedna, spójna definicja, gdyż pojęcie to jest elastyczne. Jednak jaki związek jest między tańcem, a sztukę? Jak się okazuje, przy pomocy muzyki i rytmicznego poruszania się jesteśmy w stanie przekazać pewną historię, zainspirować kogoś lub po prostu stworzyć całe przedstawienie. Tak jest w przypadku baletu, którego celem jest dążenie do osiągnięcia doskonałej techniki wraz z wyrazem artystycznym. Ma również inne zastosowanie, gdyż w polskiej historii niezwykle ważną rolę odgrywają tańce narodowe, takie jak polonez, mazur czy krakowiak. Kojarzone są najczęściej z biesiadną zabawą, alkoholem oraz śpiewem.
Taniec jako sposób wyrażenia siebie
Nie od dziś wiadomo, że ciało i duch są ze sobą powiązane. Mięśnie reagują na to, co dzieje się w naszej głowie – na ból, irytację czy radość. Często jednak są one tak skrajne, że nie możemy ich dłużej tłumić. Najlepszym sposobem na ich wyrażenie jest właśnie taniec, który jest w stanie w pełni odzwierciedlić, to, co czujemy. W wielu przypadkach może prowadzić do rozładowania drzemiącej w nas energii, pozwala na samodoskonalenia lub stanowi mechanizm radzenia sobie w ciężkich sytuacjach. Oczywiście możemy próbować samodzielnie przekazać to, co aktualnie w nas drzemie, jednak najlepszym sposobem jest włączenie odpowiedniej muzyki i po prostu poruszanie ciałem w sposób instynktowny. Kto wie, być może pokochamy to i rozważymy nawet zgłębienie tajemnic tańca, np. w szkole tanecznej?
Każdy z nas w zupełnie inny sposób traktuje taniec, gdyż może być on sposobem na spędzanie wolnego czasu, pasją lub sportem. Tego rodzaju aktywność fizyczna przynosi liczne korzyści dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Nic zatem dziwnego, że ma tak wielu zwolenników i to niezależnie od płci czy wieku.