Tatuaże od dawna są wyrazem indywidualności i sposobem na to, aby uzewnętrznić własne wartości czy charakter. Każdemu z nas podobają się także inne wzory – jedni wolą kolorowe i duże ilustracje, podczas gdy inni stawiają na minimalizm, który nie rzuca się w oczy. Jednakże istnieją też takie wzory, których wytatuowanie może nie być najlepszym pomysłem, a tym samym, których możemy po pewnym czasie żałować. Posiadanie pewnych motywów na swoim ciele może też stwarzać problemy społeczne. W tym artykule dowiesz się, jakich tatuaży nie radzimy wykonywać.

Wizerunki przyjaciół lub partnerów

W świecie tatuażu istnieje pewna tendencja do tatuowania sobie wizerunku ukochanych osób. O ile wzory wiążące się z własnymi dziećmi, rodzicami czy rodzeństwem nie są niczym nieodpowiednim, to tyle już te przedstawiające wizerunek przyjaciół lub partnerów mogą być złym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ przyjaźń i miłość są często ulotne, a to, że dziś przyjaźnimy się z daną osobą, nie oznacza, że będziemy się z nią przyjaźnić do końca życia. Czy więc taki tatuaż będzie miał wartość w przyszłości, gdy już rozstaniemy się z przyjacielem lub ukochanym? Z pewnością będziemy chcieli się go pozbyć. Powstrzymajmy się więc od tatuowania imion czy nawet twarzy bliskich osób.

Aktualnie popularne wzory

Jakich tatuaży nie powinniśmy robić i dlaczego?Tak jak w modzie z sezonu na sezon zmieniają się trendy, tak w świecie tatuażu możemy spotkać różne tendencje. Niegdyś szczególnie popularne były ptaki, delfiny i motyle, ale czy ktoś aktualnie nadal wykonuje tego typu wzory? Raczej nie. Raczej większość osób żałuje, że poszła w ślad aktualnych wtenczas trendów. Dlatego też nie warto tatuować tego, co obecnie jest modne. Choć wielu z nas uważa, że kwiatki czy nawet mroczniejsze motywy prezentują się bardzo estetycznie i stanowią świetną ozdobę ciała, to w przyszłości trendy te szybko się zmienią i mogą być już postrzegane za mniej atrakcyjne. Pamiętaj, że moda idzie z czasem, a tatuaż jest trwały.

Motywy obraźliwe lub rasistowskie

Szczególnie kontrowersyjne mogą być jednak tatuaże prezentujące obraźliwe i rasistowskie wartości. Są one symbolem nietolerancji i nienawiści wobec różnych grup społecznych. Mogą one także utrwalać uprzedzenia i dyskryminację, przez co wiele osób może trzymać się do nas na dystans. To również powód, dla którego wiele firm nie będzie chciało zatrudnić Cię do pracy. Lepiej więc zachować własne poglądy dla siebie, a nie uwidaczniać je wśród przestrzeni publicznej. Takie tatuaże są nietaktowne i świadczą po prostu o braku empatii.

Tatuaże, których znaczenia nie znamy

Wracając jednak do kwestii popularnych wzorów tatuażowych, zwłaszcza tych w postaci wyrazów, cytatów czy motywów, niekiedy także dochodzi do sytuacji, w której osoba tatuowana nie zna znaczenia tego tatuażu. Wtenczas nierzadko okazuje się, że dany motyw nie zgadza się z wartościami, którymi wyznaje ta osoba, a nawet posiada właśnie obraźliwe przesłanie. Nie warto więc decydować się na tatuaż tylko ze względu na jego estetykę. Pomijając jego znaczenie, wzór traci na autentyczności. Szczególną uwagę powinniśmy także zachować przy wykonywaniu wzorów z obcych języków, gdyż łatwo w takich przypadkach popełnić błąd, zwłaszcza jeśli nie znamy danego języka i kultury.

Tatuaże w miejscach narażonych na duże zmiany

Tatuaż można praktycznie wykonać na każdym miejscu na ciele. Pojawia się jednak pytanie, czy warto? Są bowiem takie partie ciała, które na przestrzeni czasu mogą się znacznie zmieniać, a tym samym tatuaż może przestać prezentować się estetycznie. W szczególności miejsca takie jak brzuch, biodra czy piersi są często podatne na znaczące zmiany wagi ciała, a tym samym wzory umieszczone w tych obszarach mogą ulec zniekształceniu. Co więcej, w wyniku zmian fizycznych w ciele tatuaż może stracić na ostrości lub nawet posiadać „pęknięcia”. Warto tutaj wziąć także pod uwagę proces starzenia się skóry – utrata jej elastyczności i jędrności ponownie sprawia, że tatuaże wykonywane w takich miejscach będą po prostu wyglądać gorzej. Raczej nikt z nas nie wykonuje tatuażu z myślą ewentualnego usunięcia czy poprawy, które są dość kosztowne.

Tatuaże z wizerunkiem artysty

Prawie każdy z nas posiada ulubionego artystę muzycznego, lecz nietrudno ukryć, że nasze „zajawki” danym wykonawcą lub zespołem są jedynie chwilowe, przez co tatuaże z ich wizerunkiem mogą nie być najlepszym pomysłem. Niestety sława wielu muzyków szybko przemija, a tatuaże z nami zostają. Warto więc dobrze przemyśleć tę decyzję – nigdy nie wiem, co się stanie z danym artystą w przyszłości i czy nasze zainteresowanie tą osobą nie przeminie.

Tatuaże wykonywane pod wpływem impulsu i emocji

Na koniec warto także zastanowić się nad wykonywaniem tatuaży pod wpływem chwili i emocji. Dlaczego należy unikać takich decyzji? Przede wszystkim dlatego, ze tatuaże są trwałym wzorem na naszym ciele, których możemy żałować w późniejszym czasie, jeśli były wykonywane pod wpływem impulsu. Jest to jednak mimo wszystko nieprzemyślany wybór, który może nie odzwierciedlać naszych prawdziwych wartości i przekonań. To z kolei prowadzi do niezadowolenia z efektu końcowego lub konieczności korekty czy usunięcia tatuażu w przyszłości. Poza tym w takim przypadku istnieje ryzyko niewłaściwego wykonania tatuażu – pod wpływem chwili decydujemy się na nieodpowiednie studio tatuażu, a przecież wybór renomowanego i doświadczonego artysty jest kluczowy dla uzyskania zadowalającego rezultatu.

Jeśli z kolei zależy Ci na tym, aby Twój tatuaż się dobrze wygoił, a tym samym pięknie prezentował, nie zapominaj o zdrowym śnie, który stanowi regenerację dla skóry. Warto więc wyposażyć się w wygodny materac, który gwarantuje wysokiej jakości wypoczynek. Wiele doskonałych modeli znajdziesz w sklepach w Jelenia Góra.

Choć tatuaże mogą być wyrazem osobowości i indywidualności, to jednak istnieją takie wzory, których po prostu nie warto wykonywać. Zawsze należy zastanowić się, czy dany tatuaż jest dobrym pomysłem i czy nie będziemy go żałować w przyszłości. Mimo że obecnie istnieją technologie pozwalające na skuteczne usunięcie tuszu spod skóry, to jednak tatuaż stanowi trwałą decyzję, która jest dla nas istotna.