Suplementacja niezbędnych składników odżywczych to podstawa dobrego samopoczucia. Niestety, niezdrowe nawyki żywieniowe lub nieodpowiednia dieta sprawiają, że często zmagamy się z różnymi niedoborami. Jest tak również w przypadku kwasu foliowego. Kto szczególnie powinien zadbać o jego suplementację? Sprawdź!

Czym jest kwas foliowy?

Nasz organizm potrzebuje całej gamy różnorodnych składników odżywczych i witamin do prawidłowego funkcjonowania. Jednym z nich jest kwas foliowy, znany również jako witamina B9. Przyjmuje on jej syntetyczną formę. Kwas foliowy jest rozpuszczalny w wodzie. Kiedy trafia do naszego organizmu, przekształca się w formę aktywną biologicznie. W ten sposób dociera do naszych komórek. Należy mieć na uwadze, że organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać witaminę B9. Dlatego tak ważne jest, aby suplementować ją poprzez dietę.

Za co odpowiada kwas foliowy?

Kwas foliowy - kto powinien zadbać o jego suplementację?Kwas foliowy najczęściej kojarzony jest z kobietami w ciąży, którym najczęściej zaleca się jego spożywanie. Powinniśmy jednak wiedzieć, że substancja ta odpowiada za wiele istotnych procesów u każdego człowieka. Warto zatem zadbać o jej suplementację. Odpowiedni poziom kwasu foliowego wpłynie między innymi na syntezę DNA. Składnik ten uczestniczy w syntezie kwasów nukleinowych, które budują ludzkie DNA. Kwas foliowy pomaga również uregulować poziom homocysteiny we krwi, co zapobiega pojawieniu się złego cholesterolu i uszkodzeniu naczyń krwionośnych. Witamina B9 oddziałuje też na proces tworzenia i dojrzewania czerwonych krwinek. Decyduje o prawidłowym działaniu układu nerwowego, jako że bierze udział w syntezie neuroprzekaźników. Może również zapewnić lepsze samopoczucie. Kwas foliowy stosowany jest ponadto w walce z problemami z układem trawiennym. Jest obecny w produkcji soku żołądkowego, a do tego poprawia stan jelit oraz wątroby.

Niezwykle istotnym aspektem jest fakt, że wraz z witaminą B12 odpowiada za prawidłowy rozwój. Reguluje procesy wzrostu oraz podziału komórek. Odgrywa szczególną rolę dla płodu, jako że niweluje ryzyko uszkodzenia cewy nerwowej. Odpowiada też za płodność, jako że jest jednym ze składników spermatogenezy. W przypadku kobiet jego niedobór może wywołać problemy z płodnością. Źródła podają, że kwas foliowy może też mieć istotne znaczenie w zapobieganiu chorobom nowotworowym. Co ciekawe, witamina B9 przyczynia się ponadto do zwiększenia produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia. To sprawia, że czujemy się bardziej zadowoleni i spokojni. Dzięki temu możemy poprawić jakość naszego snu. Samo suplementowanie kwasu foliowego nie wystarczy, aby cieszyć się dobrym wypoczynkiem. Istotne jest również to, aby stworzyć sobie optymalne warunki do snu. Powinniśmy zacząć od doboru odpowiedniego materaca – musi on bezpiecznie podpierać nasze ciało, a także zapewniać wysoki poziom komfortu. Takie produkty znajdziemy między innymi w sklepie stacjonarnym Jelenia Góra.

Niedobór kwasu foliowego – skutki

Nie można ukryć, że kwas foliowy jest odpowiedzialny za wiele ważnych aspektów. Jego prawidłowy poziom jest kluczowy dla naszego organizmu. Jeśli go nie dopilnujemy, możemy doświadczyć różnych nieprzyjemnych skutków. Najbardziej powszechne objawy niedoboru kwasu foliowego to oznaki ze strony neurologicznej. Mogą wystąpić kłopoty z pamięcią i koncentracją, zaburzenia mowy oraz wzroku, drętwienie kończyn, trudności w poruszaniu się czy nawet stany depresyjne. Brak witaminy B9 można rozpoznać również po nadmiernej bladości, przebarwieniach na paznokciach, bólach głowy czy też bardzo silnym zmęczeniu i osłabieniu. Oprócz tego wzrasta ryzyko takich dolegliwości jak osteoporoza, miażdżyca, niedokrwistość czy depresja. Mogą pojawić się też problemy z układem pokarmowym. Charakterystyczną oznaką są stany zapalne w okolicy jamy ustnej. Nieodpowiedni poziom kwasu foliowego oddziałuje niekorzystnie ponadto na proces rozwoju płodu, prowadząc do wad płodu czy nawet poronień.

Kto powinien suplementować kwas foliowy?

Zawsze powinniśmy dbać o zdrową dietę i uzupełnienie niezbędnych składników odżywczych. Może się jednak okazać, że należymy do grupy, której szczególnie zalecane jest przyjmowanie danego elementu. Mowa tu przede wszystkim o kobietach w ciąży, dla których kwas foliowy ma niezwykle istotne znaczenie. Okazuje się jednak, że tę substancję muszą suplementować również ci, którzy stosują używki takie jak papierosy czy alkohol. Kwas foliowy będzie ważny też dla tych, którzy zażywają leki przeciwpadaczkowe, zmagają się z niedoborem żelaza lub witaminy C, walczą z chorobami układu pokarmowego czy stosują antykoncepcję hormonalną. Witamina B9 powinna być przyjmowana zarówno przez niemowlaki, zwłaszcza te o niskiej masie urodzeniowej, dzieci w wieku dorastania, jak i przez osoby starsze. To między innymi od wieku zależy, jakie mamy zapotrzebowanie na kwas foliowy. Dla dzieci jest to około 200-300 mikrogramów na dzień, dorośli z kolei mają spożywać 400 mikrogramów na dobę. Dla kobiet będących w ciąży jest to znacznie więcej, bo aż 500-600 mikrogramów na dzień.

Jak uzupełnić kwas foliowy?

Co zatem należy zrobić, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość kwasu foliowego? Powinniśmy zacząć od wprowadzenia zdrowej diety. Upewnijmy się, że spożywamy różnorodne produkty. W naszym jadłospisie obowiązkowo znaleźć się muszą zielone warzywa, czyli brokuły, szpinak, brukselka, sałata, jarmuż, szparagi, awokado czy też pietruszka. Spożywajmy też orzechy lub suche nasiona roślin strączkowych takich jak soja czy groch. Wysoka ilość kwasu foliowego znajduje się ponadto w produktach zbożowych, drożdżach, jajach czy serach dojrzewających. Jeśli chodzi o produkty mięsne, wówczas postawmy na wątróbkę. Widzimy zatem, że do stworzenia zdrowych, ale i smacznych potraw mamy sporo możliwości. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy poziom kwasu foliowego w naszym organizmie jest wystarczający, możemy udać się na badanie, które poda nam dokładny wynik. Badanie polega na pobraniu próbki krwi i jest stosowane w diagnostyce chorób takich jak niedokrwistość.

Choć kwas foliowy to ważny składnik, wiele osób cierpi na jego niedobór. Wynika to z tego, że możemy go dostarczyć do organizmu tylko przez spożywane posiłki. Uzupełnienie kwasu foliowego będzie szczególnie istotne w przypadku kobiet w ciąży, niemowlaków o niskiej masie urodzeniowej, a także osób w podeszłym wieku.