Coraz większa część naszego społeczeństwa zmaga się z otyłością. W pierwszej kolejności uważamy, że jest to problem związany z estetyką, gdyż nadprogramowe kilogramy nie wyglądają korzystnie czy też atrakcyjnie. Z drugiej strony jest to znaczące obciążenie dla organizmu, które przyczynia się do licznych chorób. A co w przypadku osób zdrowych, które tyją bez powodu? Jak się okazuje, wiele schorzeń, z którymi możemy się zmagać, prowadzi do otyłości. Zatem, o czym powinniśmy wiedzieć?
Czym jest otyłość?
Temat otyłości jest coraz częściej poruszany w naszym społeczeństwie. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, czym ona tak naprawdę jest? Otóż mówimy o niej w sytuacji nieprawidłowego, a także nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Stanowi chorobę przewlekłą, która dzieli się na trzy stadia, czyli:
- otyłość stopnia pierwszego, kiedy to nasze BMI jest w zakresie 30-34,
- otyłość stopnia drugiego, kiedy to nasze BMI jest w zakresie 35-39,
- otyłość stopnia trzeciego lub inaczej otyłość olbrzymia, kiedy to nasze BMI jest większe od 40.
Wynika ona z wielu czynników. Za pierwsze i najbardziej powszechne uznaje się przyczyny środowiskowe, związane z dietą czy trybem życia. Jednak nie można pominąć także przyczyn psychologicznych, hormonalnych czy genetycznych. Tak naprawdę każda kwestia, która przyczynia się do zaburzenia równowagi w naszym ciele, może doprowadzić do odkładania się nadprogramowych kilogramów. A czy stan zdrowia również na to wpływa?
Czy to, na co chorujemy, może przyczynić się do otyłości?
Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, jakie czynniki przyczyniają się do otyłości. Uwzględnia się tutaj najczęściej niewłaściwy styl życia, który jest związany bezpośrednio z niezdrową dietą czy brakiem aktywności fizycznej. Mówi się również o tym, że sen trwający mniej niż sześć godzin jest istotnie związany z większym ryzykiem odkładania się tkanki tłuszczowej. Warto zatem nie tylko wprowadzić istotne zmiany w swoim stylu życia, by uniknąć otyłość, ale także zainwestować w komfortowy materac do spania. Jest on ważny, gdyż umożliwia zdrowy sen w komfortowych warunkach. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę z tego, że również choroby, z jakimi się zmagamy, mogą przyczynić się do tego stanu. Jest ich dużo, a oto cztery najczęstsze!
Niedoczynność tarczycy
Obecnie coraz więcej osób zmaga się z problemami z tarczycą. Najczęściej mówi się o niedoczynności tarczycy, która wynika z niedoboru hormonów przez nią produkowanych. Prowadzi to do wielu objawów, w tym spowolnionego metabolizmu. To właśnie ten czynnik przyczynia się do stopniowego przybierania na wadze. Należy zatem regularnie przyjmować leki oraz chodzić na wizyty kontrolne do endokrynologa w celu kontroli postępu choroby. Uwzględniając dietetyka, jesteśmy w stanie nie tylko przywrócić swoją poprzednią wagę, ale także uregulować metabolizm.
Wielotorbielowatość jajników
Zespół Policystycznych Jajników (PCOS), znany również jako wielotorbielowatość jajników, to zespół zaburzeń hormonalnych, które przyczyniają się do braku owulacji. Charakteryzuje się licznymi objawami, w tym nieregularnymi miesiączkami czy silnymi zespołami napięcia przedmiesiączkowego. Jednym ze skutków jej nieprawidłowego leczenia połączonego z nie prowadzeniem zdrowego stylu życia przyczynia się do otyłości. Tkanka tłuszczowa gromadzi się głównie w dolnej części tułowia. Pozbycie się jej jest uciążliwe, dlatego mając świadomość tego schorzenia, warto od razu zacząć je skutecznie leczyć, a także wprowadzić istotne zmiany w swoim stylu życia.
Zespół Cushinga
Zespół Cushinga nazywamy zespół objawów, które są wywoływane przez nadmiar glikokortykosteroidów w organizmie. Do nich zalicza się przede wszystkim zmiana sylwetki. Mówimy tutaj o otyłości centralnej, gdyż tkanka tłuszczowa odkłada się głównie na brzuchu, tułowiu, karku i twarzy. Wówczas policzki stają się pucułowate, a także pojawia się tzw. bawoli kark. Jeśli chodzi o kończyny, to są one nieproporcjonalnie szczupłe do reszty ciała. Oprócz tego możemy zmagać się z nadciśnieniem tętniczym czy zanikiem tkanki mięśniowej.
Cukrzyca typu II
Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, które charakteryzują się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. Stan ten powiązany się z zaburzeniem wydzielania i/lub działania insuliny. W tym przypadku cukrzyca typu II prowadzi do otyłości, jak i jest przez nią indukowana. Jednak, dlaczego tkanka tłuszczowa się odkłada? Jak się okazuje, choroba ta zwiększa tendencje do tycia, co wynika z zaburzonego metabolizmy glukozy w organizmie.
Dlaczego otyłość jest niebezpieczna?
Każdy organizm potrzebuje tkanki tłuszczowej. Stanowi ona zapasowe źródło energii, warstwę izolacyjną przed zimnem oraz pozwala utrzymać prawidłowy poziom hormonów. Jednak jej ilość nie jest bez znaczenia, gdyż przy otyłości staje się tykająca bomba, która w momencie wybuchu przyczynia się do rozwoju licznych, często przewlekłych schorzeń. Zalicza się do nich choroby nowotworowe, problemy z płodnością oraz:
- choroby serca – najczęściej mowa tutaj o chorobie wieńcowej, miażdżycy czy nadciśnieniu tętniczym,
- zaburzenia oddychania – otłuszczenie ścian klatki piersiowej oraz wypychanie narządów do góry przez tłuszcz na brzuchu przyczynia się do braku swobodnego rozkurczu płuc,
- zwyrodnienia stawów – spowodowane są nadmiernym obciążeniem stawów, które z czasem ulegają uszkodzeniu.
Najczęściej mówi się o tym, do jakich chorób prowadzi otyłość. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że są również takie, które mogą przyczynić się do odkładania się nadprogramowych kilogramów. Warto zatem dowiedzieć się jak najwięcej o swoich chorobach i nie doprowadzić do otyłości. W końcu w wielu przypadkach wiąże się ona z kolejnymi problemami zdrowotnymi.