Słoneczna pogoda, kwitnące kwiaty, śpiew ptaków… przyjemności związanych z wiosną jest mnóstwo! Warto jednak pamiętać o tym, że zbliżająca się pora roku to też świetny moment na to, aby zabrać się za porządki i przeorganizowanie przestrzeni. O czym należy pamiętać podczas wiosennych porządków? Sprawdź sam!

Dlaczego wiosna to dobry moment na porządki?

Dla wielu z nas wiosna to długo wyczekiwana pora roku. Z upragnieniem oczekujmy końca zimy i nadejścia wiosny, która przyniesie ze sobą piękną pogodę i motywację do działania. Gwarantuje powiew świeżej energii, którą możemy wykorzystać do zaprowadzenia harmonii w naszym domu. Właśnie dlatego początek wiosny to dobry czas na podjęcie się działania. Zmiana pogody powoduje, że poprawia się nasze samopoczucie. Zyskujemy więcej energii dzięki częściej padającym promieniom słonecznym. Co więcej, wiosna kojarzy się nam z początkiem i nowym startem, który możemy wykorzystać zarówno do aktywności domowych, jak i personalnych celów. Jest to czas budzącej się z zimowego snu przyrody, kwitnących kwiatów i odradzającego się życia. Ta aura zdecydowanie korzystnie wpływa na naszą psychikę i mobilizację do działania.

Warto mieć na uwadze to, że jeśli zabierzemy się za porządki na samym początku wiosny, zyskamy pewność, że nasz dom będzie uprzątnięty i zorganizowany na czas trwania cieplejszych miesięcy w roku. Jest to okres, w którym często witamy gości i organizujemy spotkania. Dobrze, aby odbywały się one w harmonijnej przestrzeni. Co więcej, porządek sprawi, że i nam samym przyjemniej będzie spędzało się czas we własnym domu. Pozbywszy się rupieci i niepotrzebnych rzeczy z zimy, zrobimy miejsce na wiosenne, kolorowe dekoracje i zdobienia.

Wiosenne porządki - o czym należy pamiętać?Zrobienie listy zadań

Coś, co zdecydowanie pomoże nam w wiosennych porządkach, to zrobienie listy zadań. Kiedy przygotujemy dokładny plan, nie będziemy musieli obawiać się, że jakiś szczegół umknie naszej uwadze. Lista zadań pozwoli nam też lepiej zaplanować naszą pracę i podzielić ją na etapy. Pamiętajmy, że warto sprzątać zgodnie z planem – nie przechodźmy do porządkowania następnego pomieszczenia, jeśli nie skończyliśmy sprzątania w poprzednim. To podejście do niczego nas nie zaprowadzi. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skupienie się na danej przestrzeni i dopracowanie jej do końca. To spowoduje, że wykonamy nasze zadanie z należytą starannością.

Uporządkowanie drobiazgów

Biżuteria, bibeloty, notatki, elektronika… Jest wiele rzeczy, które z pewnością walają się po naszym pokoju. Nie odkładamy przedmiotów na swoje miejsce, co szybko prowadzi do tego, że powstaje chaos. Można to zauważyć również w łazience, gdzie większość kosmetyków porozstawiana jest po całym pomieszczeniu, zamiast stać w szafkach. Właśnie od tego aspektu warto zacząć wiosenne porządki – pozbądźmy się niepotrzebnych szpargałów, a dla tych przedmiotów, z których korzystamy, przygotujmy specjalne miejsce. Warto zainwestować w różnego rodzaju pudła czy pojemniki, w których będziemy mogli odłożyć naszą własność. Dzięki temu skutecznie unikniemy zagracenia pokoju.

Odkurzenie pomieszczenia

Gdy nadchodzi wiosna, nie można zapominać o dokładnym odkurzenia naszego domu! Pozbądźmy się kurzu, który opadł na nasze meble podczas zimowych miesięcy. Nie wahajmy się przed przesunięciem szafek czy regałów, aby zajrzeć nawet w trudno dostępne miejsca. W ten sposób upewnimy się, że nasze wnętrze jest odświeżone i czyste. Nie zapominajmy, żeby omieść z kurzu też nasz sufit – w różnych kątach lubią gromadzić się pajęczyny, które nie wyglądają zbyt estetycznie.

Zmiana pościeli i wywietrzenie materaca

Porządki mogą wpłynąć korzystnie na naszą higienę – taki efekt zagwarantuje nam między innymi zmiana pościeli. Oczywiście, nie ma wątpliwości, że ze zmianą pościeli nie należy czekać do początku wiosny, tylko trzeba robić to znacznie częściej. Optymalny czas na zmianę pościeli to około dwa tygodnie. Jeśli jest taka potrzeba, na przykład, gdy śpi z nami pupil, warto robić to jeszcze częściej. Wraz z nadejściem wiosny możemy jednak pokusić się o zakup nowej pościeli, która będzie kolorystycznie pasowała do wiosennego wystroju.

Nie zapominajmy też o materacu – to niezwykle istotny element naszej sypialni, o którym jednak często zapominamy. Stan materaca również wpływa na naszą higienę snu i komfort. Z tego względu należy dopilnować, aby był on regularnie czyszczony. Przydatny okaże się pokrowiec, który ochroni nasz materac nie tylko przed zabrudzeniami, ale i zniszczeniami czy odkształceniami. Wraz z nadejściem wiosny możemy zadbać o wywietrzenie naszego materaca, dzięki któremu pozbędziemy się kurzu z jego powierzchni. Wstawiając go z powrotem, pamiętajmy o tym, aby obrócić go na drugą stronę – to czynność, którą warto robić co około pół roku, bowiem tak możemy zapobiec zniekształceniom powierzchni naszego modelu.

Mycie okien

Czynność, która bez wątpienia powszechnie kojarzy nam się z wiosennymi porządkami, to mycie okien. Gdy słońce zaczyna wpadać do naszego domu, łatwiej dostrzegamy zabrudzenia i smugi, które gromadzą się na powierzchni okien. Na szczęście cieplejsza pogoda powoduje, że możemy swobodnie otworzyć okna i je umyć. W ten sposób będziemy mogli też dobrze wywietrzyć cały nasz dom, co po miesiącach zaduchu z pewnością się przyda. Aby jak najlepiej umyć nasze okna, dobrze zaopatrzyć się w takie rzeczy jak wycieraczka czy gąbka. Niezbędny będzie też środek czystości, który pomoże nam usunąć brud. Na początku należy ściągnąć firanki i zasłony. Na ich miejsce wstawimy świeżo wyprane materiały, które spowodują, że w naszym pomieszczeniu zrobi się zdecydowanie jaśniej.

Wszyscy potrzebujemy powiewu świeżej energii, który wiosna gwarantuje. Dodatkowa motywacja i chęć do działania powoduje, że mobilizujemy się do porządków w naszym domu. Wiosenne sprzątanie to idealny moment na to, aby pozbyć się niepotrzebnych rupieci i cieszyć się harmonią, która zapanuje w naszej przestrzeni!

Przeczytaj także: Komfortowy sen? Postaw na materac 100×200 i poznaj ranking 9 produktów