Spanie na nieodpowiednio dobranym materacu może mieć naprawdę bardzo negatywny wpływ na samopoczucie przez cały następny dzień. Niewyspanie, ból pleców, rozkojarzenie… to tylko niektóre skutki niewygodnego podłoża do spania. Materac musi być dopasowany do indywidualnych preferencji, ale i potrzeb związanych na przykład z wagą, czy wzrostem. W takim razie jaki wybrać materac dla osoby ciężkiej i na co zwracać największą uwagę?

Wysokość i twardość przede wszystkim

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, ile czasu tak naprawdę spędza się w łóżku – ku zaskoczeniu wielu osób, jest to aż ⅓ życia! Taka wiadomość powinna wystarczyć, aby wziąć się za poszukiwania idealnego materaca na poważnie. Nie gwarantujemy jednak, że tę decyzję można podjąć szybko i bezproblemowo. Prawda jest taka, że ilu ludzi, tyle indywidualnych potrzeb. Można jednak wziąć pod uwagę orientacyjną grupę użytkowników, do której się należy i na tej podstawie wybrać produkt – jedną z grup są osoby ciężkie. Ci powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa parametry: wysokość i twardość. To właśnie te dwa czynniki mogą zapewnić błogi wypoczynek lub – jeśli są źle dobrane – zepsuć humor i obniżyć samopoczucie. Modele dla osób ciężkich powinny mieć bowiem minimum 20 centymetrów wysokości, ponieważ dzięki temu ich ciało jest lepiej wspierane. Jeśli chodzi o twardość, materace zazwyczaj są klasyfikowane w pięciostopniowej skali – osoby ciężkie powinny pochylić się szczególnie nad produktami oznaczonymi jako H3/H4, ponieważ bardziej miękkie propozycje mogą być bardzo niekomfortowe. Użytkownik w takiej sytuacji zapada się i nie potrafi znaleźć odpowiedniej pozycji do snu. Poniższe modele spełniają wszystkie powyższe kryteria i posiadają szereg innych zalet.

Materace dla osoby ciężkiej - na co zwrócić uwagę?Produkt dopracowany w każdym calu

Każdy zasługuje na to, aby móc wyspać się po królewsku. Właśnie z takim zamiarem powstał Hilding Cha-Cha – materac dopracowany w każdym calu. Jego bazę stanowią sprężyny kieszeniowe, które nie są ze sobą w żaden sposób połączone. Każda znajduje się w osobnej kieszonce, dzięki czemu może pracować niezależnie. Takie rozwiązanie sprawia, że materac jest niesamowicie elastyczny punktowo, a ponadto w ogóle nie jest narażony na stałe odkształcenia. Osoby ciężkie prawdopodobnie ucieszą się z faktu, iż sprężyny zostały ułożone w siedem zróżnicowanych stref twardości, które są dopasowane do indywidualnych nacisków wywieranych przez konkretną część ciała. Funkcję warstwy izolacyjnej pomiędzy bazą a ciałem użytkownika stanowi pianka Velvet Touch, a za utwardzenie powierzchni odpowiada filc.

Materac z matą kokosową

Utwardzające właściwości maty kokosowej są znane już od dawna, ale czy wiedzieliście, że ma jeszcze funkcję przepuszczającą powietrze? Producent postanowił wykorzystać tę wiedzę i stworzyć Hilding Pasodoble – materac z warstwą kokosa, który jest niemal całkowicie odporny na gromadzenie się roztoczy i innych szkodliwych mikroorganizmów. Jego twardość jest określana jako H4 – oznacza to, że jest na bardzo wysokim poziomie i w teorii jest jest przeznaczony dla osób o wadze powyżej 100 kg. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż nie do końca trzeba się tym sugerować, bowiem twardość jest odczuciem subiektywnym. Wnętrze wyrobu zostało wyprofilowane w siedem zróżnicowanych stref twardości, które zapewniają niesamowity komfort. Niesamowite właściwości modelu Hilding Pasodoble zostały niejednokrotnie docenione przez ekspertów. Uzyskał status wyrobu medycznego oraz został wyróżniony certyfikatem jakości AEH oraz Oeko-Tex Standard 100, który jest znakiem potwierdzającym bezpieczeństwo wyrobów włókienniczych.

Ergonomia, klimat, higiena i trwałość to cztery najważniejsze parametry w kwestii zdrowego i udanego nocnego wypoczynku. Oba powyższe materace są idealnymi kandydatami do sypialni osób ciężkich, które powinny zwracać szczególną uwagę na dobór odpowiedniego podłoża.