W dzisiejszych czasach coraz więcej osób jest świadomych tego, jak ważny jest zdrowy i spokojny sen. Mówi się o nim, kiedy to rano budzimy się wypoczęci, pełni energii oraz z uśmiechem na ustach. Wynika to z faktu, iż charakteryzuje się wysoką jakością, a także odpowiednią długością czy głębokością. Pozwala to na całkowitą regenerację organizmu – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że na zdrowy sen wpływa wiele czynników, w tym odpowiednio zaaranżowana sypialnia oraz właściwe skomponowane łóżko?

Jak wybrać dobre łóżko? 

Bez dwóch zdań, łóżko jest najważniejszym elementem wyposażenia sypialni. Są one dostępne w kilku wariantach, w tym jako modele różniące się przede wszystkim rozmiarem. Długość modeli przeznaczonych dla dorosłych ma najczęściej 200 cm. Jeśli chodzi o szerokość, to mamy dostęp do produktów o trzech podstawowych wymiarach. Pierwsze z nich są przeznaczone dla jednej osoby i są to modele tzw. jednoosobowe. Odznaczają się szerokością od 80 cm do 120 cm. Stanowią idealne rozwiązanie do pokoi dziecięcych, a także  w małej sypialni. Drugim wariantem są modele od 120 cm do 160 cm i są to produkty zarówno dla singli posiadających większą sypialnię, jak i par z pokojem o niewielkim metrażu. Ostatnim, trzecim wariantem są łóżka o szerokości od 160 cm do 180 cm. Sypialnia małżeńska może być również wyposażona w modle 200×220 cm. Nie zapominajmy również o dodatkowych, ale ważnych funkcjach łóżka! W ten sposób może ono zagwarantować nie tylko wygodny wypoczynek, ale także umożliwia stworzenie unikalnej atmosfery w sypialni i przestrzeni do relaksu. Możemy tutaj postawić głównie na:

 • pojemniki na pościel – mogą mieć zarówno wysuwane szafki pod łóżkiem, jak i zamykane skrzynie wolnostojące. Pozwalają one na utrzymanie porządku w sypialni, gdyż dają dodatkowe miejsce do przechowywania pościeli i nie tylko,
 • wezgłowie – jest to pionowy, ozdobny element, który ma estetyczną oraz praktyczną funkcję, gdyż gwarantuje wygodne wsparcie dla pleców użytkownika, np. w czasie czytania książki czy oglądania telewizji w łóżku.

Oprócz tego, duże znaczenie przy wyborze łóżka ma jego rodzaj. A czym mogą różnić się poszczególne modele oraz czym się charakteryzują?

Rodzaje łóżek – czym się różnią? 

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy łóżka, różniące się między sobą rozmiarem czy dodatkowymi funkcjami. Powinniśmy tutaj zwrócić również uwagę na rodzaj ramy. Obecnie na rynku znajdziemy trzy rodzaje łóżek – a jakie i czym się odznaczają?

Rodzaj łóżka - jak wybrać, aby się wyspać?Łóżko tapicerowane 

Łóżko tapicerowane to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się do każdej sypialni i to niezależnie od stylu czy preferencji użytkownika. Oznacza to, że znajdą się one zarówno w minimalistycznym wnętrzu, jak i tym pełnym przepychu. Ich rama oraz zagłówek pokryte są niezwykle wytrzymałą tkaniną tapicerską. W ofercie producenta znajdziemy bogatą paletę kolorystyczną, przez co łatwiej dotrzemy odpowiedni do naszej sypialni warianty. Oprócz tego charakteryzują się:

 • miękkim wykończeniem, które zapobiega bolesnym uderzeniem np. o krawędź łóżka,
 • materiałem odpornym na ścieranie, przez co łatwiej utrzymać je w czystości,
 • estetycznym wyglądem i wysoką jakością.

Łóżko kontynentalne

Jest to jeden z rodzajów łóżek tapicerowanych, jednak w odróżnieniu od nich, charakteryzują się inną budową. Przede wszystkim posiadają skrzynie z nóżkami lub w całości zabudowaną, na której umieszcza się materac. Są one dość wysokie i masywne. Do zalet tych modeli zalicza się:

 • odpowiednia wysokość, ułatwiająca, np. seniorom wstawianie,
 • okazały i elegancki wygląd, przez co są popularnym rozwiązaniem w hotelach,
 • gwarantują wyjątkowy komfort w czasie snu.

Łóżko drewniane

Klasyczne, jak i wciąż popularne rozwiązanie do sypialni, które pozostanie z nami przez lata. Wyróżniają one naturalnością, która idealnie podkreśli styl skandynawski, rustykalny czy też klasyczny. Co więcej, drewno jest materiałem antyalergicznym, z którego łatwo usunąć kurz czy inne zabrudzenia. Najczęściej łóżka drewniane wykonuje się z drewna pochodzącego z:

 • olchy,
 • orzecha,
 • dębu,
 • sosny,
 • buku.

Jak zapewnić sobie komfortowy sen? Postaw na akcesoria sypialniane!

Pierwszym i najważniejszym elementem wyposażenia każdego łóżka są podłoża do spania. Dzieli się je na kilka rodzajów, w tym na materace lateksowe, które są w stanie zagwarantować nam zdrowy i spokojny wypoczynek. Ofertę do materacy lateksowych znajdziesz tu: https://sleepinghouse.pl/18-materace-lateksowe. Jednak oprócz tego nie zapominajmy o poduszkach, gdyż odpowiadają one za właściwe wsparcie głowy, barków czy kręgosłupa w odcinku szyjnym. Duże znaczenie ma tu także kołdra, która wbrew pozorom, nie tylko ma zapewnić nam przyjemne wrażenie otulenia! Jej główną funkcją jest zagwarantowanie użytkownikowi właściwego komfort termicznego. Oprócz tego, do jednych z ważniejszych akcesoriów sypialnianych zalicza się także:

 • stelaż – to właśnie on odpowiada za właściwe wsparcie podłoża do spania, przed co wpływ an komfort oraz wsparcie całej sylwetki,
 • poszwy – wysokiej jakości materiał, w który ubiera się zarówno kołdry, jak i poduszki, co gwarantuje zachowanie higienicznych warunków w łóżku, a także chroni produkty te przed zabrudzeniem,
 • prześcieradło – zakłada się je na materac nie tylko ze względów higienicznych, ale także po to, aby ochronić go przed zanieczyszczeniami.

Praktycznie każdy z nas  na sen poświęca średnio ⅓ swojego życia, czyli około ośmiu godzin na dobę. Z uwagi na to, warto już dziś zainwestować w odpowiednio dopasowane do nas oraz naszej sypialni łóżka. Nie zapominajmy również o ważnych akcesoriach sypialnianych!

Przeczytaj także: Komfortowy sen? Postaw na materac 100×200 i poznaj ranking 9 produktów